Kampanya Kuşu piyasa için kanatlanıyor

  • Giriş : 13.05.2009 / 14:17:00

Ekonomik ve Sosyal Konsey'in sivil kanadı, ekonomik krize karşı atağa geçti. TOBB, TESK, Türk-İş, Kamu-Sen ve Hak-İş'in başkanları krizde tüketimi canlandıracak proje hazırladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Projeyi Başbakan Tayyip Erdoğan'a sunan sivil toplum liderleri, Erdoğan'ın desteğini aldıktan sonra MHP lideri Devlet Bahçeli ile görüştüler. Bahçeli de, başkanlara destek sözü verdi.

Sivil toplum liderleri, diğer siyasi partileri de ziyaret ederek destek isteyecek. "Kriz varsa çaresi de var" sloganıyla hazırlanan ve 'Kampanya Kuşu' adı verilen proje ile mobilya, tekstil ve gıda gibi sektörlerde aylık ve haftalık indirim günleri düzenlenecek. Hükümetin otomobil ve beyaz eşyadaki ÖTV ve KDV indirimine karşı özel sektör de indirim yaparak krizin aşılmasına destek verecek.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu önderliğindeki sivil kuruluşların liderleri, tüketimi canlandırmayı amaçlayan projeyi önceki akşam Başbakan Tayyip Erdoğan'a sundu. Başbakan Erdoğan, İstanbul'a hareketinden önce havaalanında TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, TESK Başkanı Bendevi Palandöken, Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu, Hak-İş Başkanı Salim Uslu ve Türkiye Kamu-Sen Başkanı Bircan Akyıldız'la yaklaşık yarım saat görüştü.

Görüşmede, ekonomideki gelişmeler değerlendirilirken, başta işsizlik olmak üzere yaşanan sorunlara dikkat çekildi. Sivil örgütler, krizin her geçen gün daha fazla hissedildiğini belirterek acilen piyasaların canlandırılması gerektiğini söyledi. Otomobil ve beyaz eşyada vergi indirimi gibi düzenlemelerin rahatlama oluşturduğu, bunun için tüketimle desteklenmesi gerektiği üzerinde duruldu. İşsizliğin çaresinin ekonominin çarklarının dönmesinden geçtiğine dikkat çeken başkanlar, tüketimin artırılması gerektiği üzerinde anlaştılar.

Sivil toplum örgütleri, projenin tanıtımı için Başbakan Erdoğan'dan belediye billboardlarının kullanılması konusunda destek istediler. Projeye destek veren Erdoğan, belediye billboardlarının kullanılabilmesi için gerekenin yapılacağını aktardı. Kampanyaya göre TOBB'un ve TESK'in çatı örgütü olduğu esnaf, sanayici ve işadamları aylık ve haftalık indirimler yapacaklar.

Sivil örgütler, projeyi Başbakan'a anlatırken şu ifadelerle destek istediler: "Biz kendimize güvenelim krize teslim olmayalım. Krizi konuşalım ama bu işten en az zararla nasıl çıkacağımızı da anlatalım. Neticede Türkiye ürettiğinin yüzde 91'ini iç piyasada tüketen bir ülke. Bu gerçeği göz ardı etmeyelim. Krizden çıkması siyasi konu değil. İktidar ve muhalefet de destek versin." Erdoğan da sivil toplumun bu görüşlerine katıldığını belirtti.

Zaman

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*