Kamu bankaları İstanbul'a mı taşınacak?

Kamu bankaları İstanbul'a mı taşınacak?.10447
  • Giriş : 16.01.2008 / 00:21:00

TBMM Genel Kurulunda, temel ceza kanunlarına uyum amacıyla çok sayıda yasada değişiklik öngören tasarının 13. bölümü kabul edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kabul edilen maddelere göre, avukatlık yapma yetkisini taşımadıkları halde muvazaalı yoldan alacak devralarak ve kanunların tanıdığı başka hakları kötüye kullanarak avukatlara ait yetkileri kullananlar 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak.

Usulüne göre çağrılıp da haklı bir nedenle gelmeyen veya kanuni bir sebep olmaksızın tanıklık ya da yemin etmekten çekinen kimseler hakkında, bundan doğan giderlere hükmedilecek; ayrıca, 15 güne kadar disiplin cezası verilecek.

-SORUŞTURMALAR-

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası personeli hakkında, zimmet suçu ile kanunla verilen görevlerin yerine getirilmesi sırasındaki eylemleri dolayısıyla soruşturma ve kovuşturma yapılması Banka Meclisinin; atama ve seçim suretiyle görev yapan diğer mensupları hakkında soruşturma ve kovuşturma yapılması ise Başbakanın, Cumhuriyet başsavcılığına yazılı başvuruda bulunmasına bağlı olacak.

Beyan veya tescildeki niteliğe uymayan veya ambalajdaki vasıf ve markası değiştirilmiş, tahrif edilmiş, bozulmuş ve karıştırılmış yemleri üretenlere 5 bin YTL'den 25 bin YTL'ye kadar idari para cezası verilecek.

Hayvan sağlığı için tehlikeli olan bu yemleri, özelliğini bilerek üretenler, satanlar 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak.

Temel yasa olarak ele alınan tasarının 13. bölümü üzerinde
milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Bakan Şahin, 651 maddelik kanun tasarısıyla, 171 ceza hükmü içeren kanunda, sadece oradaki ceza ile ilgili yansımaları yaptıklarını, bu kanunların içeriğiyle ilgili bir değişiklik yapmadıklarını belirtti.

MERKEZ BANKASININ İSTANBUL'A TAŞINMASI-

Milletvekillerinin, ''Merkez Bankasının İstanbul'a taşınmasıyla'' ilgili
sorularını da yanıtlayan Şahin, bu bankanın kanununda olduğu gibi, Vakıflar Bankası, Halkbank ve Ziraat Bankasının kanunlarında da ''merkezin Ankara olduğunun'' yazılı olduğunu belirtti.

Adalet Bakanı Şahin şunları söyledi: ''Kamu bankaları olan bu bankalar da İstanbul'a taşınmak istiyor. Çünkü İstanbul, finans merkezi haline geldi. Sayın Başbakan, iktidar partisinin Başbakanı ve Başbakan olarak bu konuda yapmayı düşündüğü bir icraatı ifade etti. Sayın Başbakan karar vermez buna, TBMM karar verir. Bu konuda teklif ya da tasarı hazırlanır, TBMM'ye gelir, burada tartışılır. Eğer Genel Kurul böyle bir karar verirse, taşınma o zaman meydana gelir. Tabiki herkes fikrini söyleyecektir...

Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankasının da bu yönde talepleri var. Niye o bankalarla ilgili bunları söylemiyorsunuz da o bankalarda çalışan personelin ne olacağını sormuyorsunuz da Merkez Bankası personelini soruyorsunuz? Diğer bankalarda çalışan personel, personel değil mi?''

Mehmet Ali Şahin, Türkiye'de yaklaşık 60 bin avukat bulunduğunu ve her 800 kişiye bir avukat düştüğünü belirtti.13. bölümdeki 362. madde üzerinde, AK Parti, CHP ve MHP grupları, ''Avukatlık yapma yetkisini taşımadıkları halde muvazaalı yoldan alacak devralarak ve kanunların tanıdığı başka hakları kötüye kullanarak avukatlara ait yetkileri kullananlara verilecek olan 1 yıldan 3 yıla kadar olan cezayı, 2 yıldan 5 yıla artırmayı'' öngören önerge verdi.

Hükümet ve komisyonun katılmadığı önerge kabul edilmedi.

-KAMER GENÇ'İN ÖNERGESİ KABUL EDİLDİ-

Tasarının bir çok maddesi üzerinde verdiği önergeleri kabul edilmeyen Bağımsız Tunceli Milletvekili Kamer Genç'in, 363. madde üzerinde verdiği önerge kabul edildi.

Buna göre, usulüne göre çağrılıp da haklı bir nedenle gelmeyen veya kanuni bir sebep olmaksızın tanıklık ya da yemin etmekten çekinen kimseler hakkında, bundan doğan giderlere hükmedilecek, ayrıca, 15 güne kadar disiplin cezası verilecek.

Kamer Genç, 365. madde üzerinde de önerge verdi. TBMM Başkanvekili Eyyüp Cenap Gülpınar'ın, ''Gerekçesini mi okutalım, konuşmak mı istersiniz?'' diye sorduğu Genç, konuşmak için kürsüye yürüyünce, AK Parti sıralarından, ''Önergeni kabul ettik, daha ne istiyorsun?'' diye laf atıldığı duyuldu.

Tasarı üzerindeki görüşmeler, 14. bölüm üzerinde devam ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious