Kamu bankaları İstanbul'da atağa geçti

Kamu bankaları İstanbul'da atağa geçti.13397
  • Giriş : 26.06.2009 / 09:41:00

Küresel ekonomik krize rağmen rekor kâr elde eden bankacılık sektöründe farklı bir yarış daha başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

81 ilde hizmet vermesine rağmen İstanbul'da şube sayısı az olan kamu bankaları, rotayı finansın başkentine çevirdi. Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıflar Bankası, İstanbul'daki şube sayısını artırmak için harekete geçti.

İlk adımı Halkbank 20 şubenin yerini tutarak atarken personel alımına da başladı. Halkbank megakentte 123 olan şube sayısını yıl sonuna kadar 150'ye çıkaracak. Önümüzdeki birkaç ay içerisinde banko ve servis görevlisi olarak 420 kişiyi işe alacak. 2009 sonuna kadar Türkiye genelinde 100 yeni şube açmayı planlayan Ziraat da bunun 60'ını İstanbul'da faaliyete geçirecek. Yılbaşından itibaren İstanbul'da 95 kişiye iş kapısı açılırken yeni şubelere ne kadar personel alınacağına ilişkin yönetim kurulu kararı bekleniyor. Finansın başkentinde 125 şube ile hizmet veren Vakıfbank ise şube sayısını artırmak için çalışmalarını hızlandırdı.

Aktif büyüklük ve bin 262 şube ile Türkiye'de bankacılık sektörünün zirvesinde yer alan Ziraat'ın İstanbul'da 136 şubesi bulunuyor. Ziraat ve Halkbank 81 ilde faaliyet gösterirken, özellikle yabancı bankalar Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da birçok noktada hizmet vermiyor. Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan finans çevreleri, kamu bankalarının faaliyet noktalarını artırmalarının gerekli olduğuna dikkat çekerek, "Sektörün şube sayısının yüzde 30'u İstanbul'da bulunurken aynı rakam Ziraat için yüzde 11. Bu da gösteriyor ki her üç kamu bankasının bu şehirde almaları gereken mesafe bir hayli fazla." tespitini yaptı. Ülke genelinde şube sayısı 500'ü geçmeyen Denizbank, Fortisbank ve Finansbank İstanbul'da kamu bankalarına göre daha yaygın hizmet veriyor. 458 şubesi bulunan Finansbank, bu şehirde 192 noktada faaliyet gösteriyor. İstanbul'da Yapı Kredi Bankası'nın şube sayısı 299'u bulurken, Akbank 269, Garanti Bankası ise 260 şube ile hizmet veriyor.ANKARA'DA KAMU AĞIRLIĞI VAR

İstanbul'u özele kaptıran kamu bankaları Ankara'da ise daha fazla noktada hizmet veriyor. 933 banka şubesinin bulunduğu Başkent'te Ziraat 114 şube ile zirvede yer alırken, Vakıfbank 88 şube ile ilk beş banka arasında bulunuyor. Mart 2009 itibarıyla bankacılık sektöründe 45 mevduat, kalkınma ve yatırım bankası faaliyet gösteriyor. Finans çevreleri kamu bankalarının Türkiye genelinde yaygın şube ağı ile hizmet verdiklerini belirterek, "Ancak bankacılıkta aslan payının olduğu şehirden aldıkları pay çok az. Toplam mevduatı 200 milyar TL'ye yaklaşan İstanbul pastasından alınan miktar yeterli değil. Bu yıldan itibaren kamu bankaları İstanbul'da daha etkin olacak." dedi. Türkiye Bankalar Birliği'nin Mart 2009 raporuna göre, toplam aktifler 724 milyar lira (434 milyar dolar), net dönem kârı 5 milyar 8 milyon liraya (3 milyar dolar) yükseldi. Çalışan sayısı, 171 bin 48'e gerilerken şube sayısı 8 bin 826'ya çıktı. Kalkınma ve yatırım bankalarının şube sayısı 1, mevduat bankalarının şube sayısı 35 adet arttı. Kamu bankaları ve özel bankaların şube sayısı artarken, yabancı bankaların şube sayısı azaldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*