Kamu çalışanlarına her ay 200 TL talebi

Kamu çalışanlarına her ay 200 TL talebi.14872
  • Giriş : 13.01.2009 / 08:20:00
  • Güncelleme : 12.01.2009 / 23:47:44

''Kriz iyileştirmesi'' adı altında her ay kamu çalışanları için 200 TL talep ettiklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Akyıldız, Kamu-Sen Eskişehir İl Temsilciliği tarafından Gar Salon'da düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, dünyanın zor günler yaşadığını belirterek, küresel sermayenin vurdumduymaz uygulamaları sonucunda şişirilmiş balona dönüşen dünya ekonomisinin patladığını kaydetti.

Küresel krizin bütün dünyayı etkilediğini ifade eden Akyıldız, şöyle konuştu:

''Küresel sermaye, üzerindeki yükün ağırlığını özellikle dar ve sabit gelirli halk kitlerinin hakim olduğu gelişmekte olan ülkelere yıkmaya çalışmaktadır. Bunun için elindeki IMF, Dünya Bankası ve Dünya Ticaret Örgütü'nü iyi kullanmaktadır. Türkiye'de ilk defa krizden çıkış yolları adında kitapçık hazırladık. Bizim dışımızda hiçbir kurum veya kuruluş böyle bir çalışma içine girmedi. Herkes krizden karlı çıkmanın yolunu aramakta, krizden birtakım şeyler çıkarma yolunu seçmektedir.

Krizde üretimin devam etmesi gerektiğini ifade ediyorlar. Elbette buna katılıyoruz ve destekliyoruz. Ama üretilen mal piyasaya gelecek. Bu malların bir alıcısı olmalıdır. Arz-talep dengesi kurulmalıdır. Bu nedenle tüketicinin de desteklenmesi gerekir. Krizin atlatılması için piyasanın canlı tutulması gerekir.''

''KRİZ İYİLEŞTİRMESİ''

Akyıldız, krizin atlatılması için önemli bir hareketliliğe ihtiyaç duyulduğunu belirterek, Türkiye'nin iç piyasa dinamiklerinin harekete geçmesi için yaklaşık 2 trilyona ihtiyaç olduğunu bildirdi.

Söz konusu paranın birden bire piyasaya sunulmasının çok büyük faydası olmayacağını anlatan Akyıldız, şöyle devam etti:

''Bu para kamu çalışanları vasıtasıyla piyasaya sürülmelidir. Yıllık ikramiye ya da aylık olarak verilecek para krizi atlatmada önemli bir fırsat olacaktır. Piyasaların yeniden canlanması için kriz iyileştirmesi adı altında her ay kamu çalışanı için 200 TL talep ediyoruz. Bunun adı maaş, ikramiye, yan ödeme ve tazminat değil. Bunun adı kriz iyileştirmesi olacak. Bu para verilirse çok kısa sürede piyasaya geri dönecektir. Ama bu para başkalarına verilirse piyasaya dönmesi şüphelidir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*