Kamu İşçilerine makul fiyat bekleniyor

Kamu İşçilerine makul fiyat bekleniyor.7870
  • Giriş : 22.05.2009 / 18:24:00
  • Güncelleme : 22.05.2009 / 18:32:04

kamuda çalışan 302 bin üyenin toplu iş sözleşmelerine yönelik talepleri için gelecek hafta yapacakları görüşmede, Türk İş Hükümetten, makul ve mantıklı teklif bekliyor...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türk-İş Genel Mali Sekreteri ve Demiryol-İş Sendikası Genel Başkanı Ergün Atalay, Adana 4. Bölge Temsilciliği'nde düzenlediği basın toplantısında, Türk-İş Kamu Koordinasyon Kurulu'nun, kamudaki sözleşmelerle ilgili 1 Ocak'ta 130 bin, 1 Martta 172 bin olmak üzere toplam 302 bin işçi adına görüşmelerini Hükümet temsilcileriyle sürdürdüğünü belirtti.

Sözleşmelerle ilgili 60 günlük kanuni sürenin dolduğunu, bir bölümünün tarafsız ara bulucuda, bir bölümünün de grev aşamasına geldiğini ifade eden Atalay, şunları söyledi:

''Türk-İş Kamu Koordinasyon Kurulu, 15 Nisan'da önerisini o dönemde sözleşmelerden sorumlu olan Bakan Murat Başesgioğlu'na sundu. Ancak, daha sonra kabine değişikliği yaşandı. Bu durum, bizim müzakerelerimizi bir ay geriye attı. 6 aydır 302 bin işçimizin yanı sıra aileleriyle yaklaşık 2 milyon kişiyi ilgilendiren toplu sözleşme devam ediyor.''

Ergün Atalay, gelecek hafta Devlet Bakanı Hayati Yazıcı ile yaptıkları toplantıda, bu işin uzadığını, üyelerinin dayanma gücünün azaldığını bildirdiklerini ifade ederek, ''Sayın Bakan da 27-29 Mayısta Hükümetin resmi teklifini Türk-İş yönetimine sunacağını söyledi. Önümüzdeki hafta yapacağımız görüşmede, taleplerimize, Hükümetten makul ve mantıklı teklif bekliyoruz.'' dedi.

Hükümetten taleplerini de anlatan Atalay, ''Bizim taleplerimiz, kamuda çalışan, özellikle köy hizmetlerinde, madenlerde ya da değişik iş yerlerinde düşük ücretle, 750 TL karşılığında çalışan 15 bin arkadaşımızın bu ücretlerinin belli bir noktaya getirilip sonra sözleşmeye devam edilmesiydi. Bunun yanı sıra yüzde 20 de zam teklif ettik. Bu arada, iş güvenliği ile ilgili sıkıntımız var, onların da halledilmesi taleplerimiz arasındaydı. Kamuda çalışan arkadaşlarımızın artık dayanacak gücü kalmadı. Önümüzdeki haftayı sabırsızlıkla bekliyoruz.'' diye konuştu.

Atalay, özel sektördeki üyelerinin de krizi yoğun bir şekilde hissettiğini belirterek, resmi kayıtlara göre, başta Bursa, Gaziantep ve Denizli olmak üzere Türk-İş'e üye yaklaşık 40 binin üzerindeki çalışanın işten çıkarıldığını kaydetti.

Yabancı sermayenin başka ülkelerde sendikalaşmaya izin verdiğini, Türkiye'de ise yasal boşluklardan da faydalanarak engeller çıkarıldığını savunan Atalay, bu konunun da takipçisi olduklarını vurguladı.

Ergün Atalay, son günlerde bazı iş yerlerinde, özellikle de belediyelerde Türk-İş dışındaki sendikaların işverenle beraber hareket edip işçileri sendika değiştirmeye zorladıklarını iddia ederek, ''Ülkeyi idare edenler, belediyeleri idare edenler buna izin vermemeli. İşçinin sendikasını seçme özgürlüğü var. Bu zorlama ile olmaz.'' dedi.

BASINDA ÖRGÜTLENME

Türk-İş Genel Mali Sekreteri ve Demiryol-İş Sendikası Genel Başkanı Atalay, basındaki örgütlenme sıkıntılarının da büyük boyutta olduğunu, gazetecilerin çok küçük bir bölümünün sendikalı olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:

''Biz gazetecilerin sendikal örgütlenmesini halledersek, Türkiye'nin örgütlenmesini bitiririz. Şu anda sadece Anadolu Ajansı ve iki gazetede örgütlüyüz. Bunu oranlarsak aslında yüzde 2'yi bile bulmuyor. AK Parti Hükümeti, AB'ye girme aşamasında 'özgürlüklerin önünü açacağım' diyor, ama sendikalaşmayla, örgütlemeyle ilgili bir arpa boyu yol alamadık. Düşünebiliyor musunuz, gazeteciler biz öksürsek yazıyorlar, kendi dertlerini çözemiyorlar. Başbakan örgütlenme önündeki engeli kaldıracak, biz de örgütleneceğiz. Bunu yapacak olan mevcut Hükümet.''

Atalay, bir gazetecinin, kamudaki sözleşme görüşmelerinin olumlu sonuçlanmaması halinde genel grevin gündeme gelip gelmeyeceği yönündeki sorusu üzerine ise ''Başkanlar Kurulu var. Genel grev işi, maçın bitişidir. Bu konuda tek başıma karar verecek durumda değilim.'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*