Kamu lojmanlarında kiralar arttı

Kamu lojmanlarında kiralar arttı.11722
  • Giriş : 07.01.2009 / 10:56:00

Lojmanlarda oturanlar 15 Ocak'tan itibaren yüzde 4,8 ile yüzde 4,9 arasında fazla kira ödeyecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Metre kare kira bedeli kaloriferli konutlarda 1,74 TL'ye, kalorifersiz konutlarda da 1,32 TL'ye yükselecek.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan Milli Emlak Genel Tebliği'ne göre, kamuya ait lojmanların kira bedelleri, 15 Ocak 2009'dan geçerli olmak üzere yüzde 4,8 ile yüzde 4,9 arasında artacak.

Kamu konutlarından her bir metre kare için aylık 0,85 TL ile 1,74 TL arasında kira alınacak.

Kira tutarı, kaloriferli konutlarda metre kare başına 1,74 TL, kalorifersiz konutlarda 1,32 TL, kerpiç, ahşap, bağdadi ve benzeri konutlarda da 0,85 TL olacak.

Kira bedeline yapılacak ilaveleri de yeniden belirleyen Tebliğ uyarınca, kaloriferci, kapıcı ya da her ikisinin de kamu kurum ve kuruluşlarınca karşılandığı konutlarda, yine metre kare başına 0,17 TL kapıcı parası alınacak.

Elektrik ve su bedellerinin tespitinde kurumlarca yapılan gerçek giderler dikkate alınarak, elektrik sayacının ayrılmadığı konutlardan metre kare başına 0,38 TL, su sayacının ayrılmadığı konutlardan da yine metre kare başına 0,38 TL tahsil edilecek.

Elektrik ve su sayacının her ikisinin de ayrılmasının mümkün olmaması durumunda ise elektrik ve su parası 0,77 TL olarak uygulanacak.

Konutlarda kullanılan suyun şehir şebekesi dışındaki su kaynaklarından (kuyu, artezyen, kaynak suyu v.b) karşılanması halinde de, kira bedeline metre kare başına 0,19 TL ilave edilecek.

-YAKITIN KURUMCA TEDARİK EDİLDİĞİ KONUTLAR-

Tebliğe göre, yakıt maliyetlerindeki artışlar dikkate alınarak, Kamu Konutları Kanunu kapsamındaki kurum ve kuruluşların yurt içindeki kaloriferli konutlarından, yakıtı kurum tarafından tedarik edilenlerde oturanlardan, her bir metre kare için 0,77 TL yakıt bedeli tahsil edilecek.

Ancak kurum ve kuruluşlar, yakıt maliyetine göre gerekli gördükleri takdirde, bu bedelin üzerinde de yakıt parası belirleyebilecek.

Yakıtı kurumlarca temin edilen kamu konutlarında, ortak kullanım alanlarındaki aydınlatma, elektrik, su, gaz, otomat ve benzeri giderlerin de zorunlu nedenlerle kurumca karşılanıyor olması halinde, kira ve yakıt bedellerine ek olarak, oturanlardan her bir metre kare başına ayrıca 0,07 TL istenecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*