Kamu Personeline müjde!

Kamu Personeline müjde!.14868
  • Giriş : 04.06.2008 / 11:40:00

2003'ten önce nakledilen personele müjdeli haber!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Danıştay, 15 Ağustos 2003 tarihinden önce özelleştirme ve yeniden yapılandırma nedeniyle başka kurumlara aktarılan idari personelin haklarının üç yılla sınırlandırılmasını Anayasa"ya aykırı buldu.

HakSen Genel Başkanı Ayhan Çivi, özelleştirme ve yeniden yapılandırma nedeniyle kurum değiştiren idari personelin 15 Ağustos 2003"te Kamu Personel Kanunu"nun da yapılan değişiklikle özel hizmet tazminatı, makam tazminatı gibi şahsa bağlı haklarının üç yılla sınırlandırıldığını hatırlattı. Yapılan değişiklik sonrasında 2006"dan itibaren üç yılını dolduran personele eski kadroları yerine atandıkları kadroların tazminatları ödenmeye başlandığının altını çizen Çivi, bu nedenle yaklaşık 10 personelin maaşında 400 YTL ile bin YTL arasında düşüş olduğunu kaydetti. Yasaların geriye doğru yürütülemeyeceğini, kazanılmış hakların Anayasal güvence altında olduğunu dile getiren Çivi, 2003"ten önce nakli yapılan personelin kapsam dışında olması gerektiğine dikkat çekti.

Çivi, Maliye Bakanlığı"nın uygulamaya ilişkin genelgesinin iptali ile yasanın geriye doğru yürürlüğüne ilişkin maddesinin iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi"ne götürülmesi için Danıştay"a dava açtıklarını dile getirdi. Çivi, “Başvuruyu oybirliğiyle haklı bulan Danıştay 5. Dairesi, 2003"ten önce ataması yapılan personelin şahsa bağlı haklarının üç yılla sınırlandırılmasını Anayasaya aykırı bularak, yasanın Anayasa Mahkemesi"ne götürülmesine karar verdi” dedi.

İdare mahkemelerinde bu konuda devam etmekte olan yüzlerce dava bulunduğunun altını çizen Çivi, Anayasa Mahkemesi"nin iptal kararını beklemeden Maliye Bakanlığı"nca hak kaybına uğrayan personele ödemelerin hemen yapılmasını istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious