Kamu-Sen'den SGK'ya KEY uyarısı

Kamu-Sen'den SGK'ya KEY uyarısı.18658
  • Giriş : 12.04.2009 / 23:23:00

KEY ödemelerinde gecikme yaşanmaması için görevli SGK uyarı geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye Kamu-Sen İstanbul İl Başkanı Hanefi Bostan, 28 Haziran'dan sonra yapılacak Konut Edindirme Yardımı (KEY) ödemelerinde gecikme yaşanmaması için görevli sosyal güvenlik kurumlarının zamanında yükümlülüklerini yerine getirmelerini ve hak kaybının nemasıyla birlikte ödenmesini istedi.

Hanefi Bostan, yaptığı yazılı açıklamada, 28 Temmuz 2008'den itibaren ödenmeye başlanan KEY ödemelerinde şu ana dek toplam 8 milyon 650 bin hak sahibinden yaklaşık 5 milyon 800 binine hala ödeme yapıldığını savundu.

Birinci KEY ödemelerinin tamamlanmasının ardından hak sahiplerine itirazda bulunmaları için 3 ay süre verildiğini hatırlatan Bostan, şöyle devam etti:

''Söz konusu itiraz süresi, 2008 yılının ekim ayı sonunda doldu. Bu süre içinde kamu kurumlarından gelen itiraz dilekçesi sayısı 1.5 milyona ulaştı. İtirazların dışında, bilgileri kontrol edilmesi gereken ilk listeden kalan 4 milyon 300 bin kişi daha bulunuyor. Bunların 1 milyon 300 bini, ilk ödeme için hazırlanan listede isimleri yer almasına ve sicil numarası olmasına rağmen, vatandaşlık numarası bulunamayan kişilerden oluşuyor. 3 milyon kişinin ise KEY listesinde hiç yer almadığı anlaşılmaktadır.''

5 milyon 800 bin kişiyi ilgilendiren ikinci KEY ödemelerinde liste kontrolü yetişmediği gerekçesiyle ek süre istendiğini hatırlatan Bostan, bunun üzerine 2009 yılı bütçesine eklenen bir maddeyle ikinci ödemeler için hak sahiplerini belirleme süresinin 2 aydan 8 aya çıkarılarak, 28 Aralık 2008'den 28 Haziran 2009'a dek uzatıldığını bildirdi.

Bostan, 28 Haziran 2009'dan sonra yapılacak KEY ödemelerinde gecikme yaşanmaması için görevli sosyal güvenlik kurumlarının zamanında yükümlülüklerini yerine getirmelerini, hükümetin de ödeme takvimini şimdiden belirlemesini ve gecikmeden meydana gelen hak kaybının nemasıyla birlikte ödenmesini istediklerini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*