"Kamuda hesap verme ve hesap sorma" dönemi başlıyor

  • Giriş : 31.08.2007 / 11:07:00

Performansa dayalı bütçeleme ile birlikte, "Kamuda hesap verme ve hesap sorma" uygulaması hayata geçiriliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Performansa dayalı bütçeleme ile birlikte, "Kamuda hesap verme ve hesap sorma" uygulaması da hayata geçiriliyor. Bu yıl Türkiye İstatistik Kurumu, Karayolları Genel Müdürlüğü, Türk Patent Enstitüsü gibi kuruluşlarda 'pilot uygulama' niteliğinde başlanan performansa dayalı bütçelemeye 2009 başında dahil olacak Maliye Bakanlığı, diğer Bakanlıklara da öncü olma amacıyla, uygulama tarihini bir yıl önceye çekti. Böylece Maliye Bakanlığı, önümüzdeki yıldan itibaren performansa dayalı bütçelemeye tabi olacak. Bu arada yetkililer, 2010 yılına kadar bütün kamu kuruluşlarının performansa dayalı bütçeleme sistemine dahil olacağını söylediler.
Performansa dayalı bütçeleme sistemi, Maliye Bakanlığının 2008 bütçesi ile birlikte, Bakanlıklarda da uygulamaya konuluyor.

Böylece Maliye Bakanlığı, önümüzdeki yıldan itibaren performansa dayalı bütçelemeye tabi olacak.

Maliye Bakanlığının performansa dayalı bütçeleme çalışmaları hakkında bilgi veren Strateji Geliştirme Başkanı Ahmet Kesik, yeni sistem için 1 yıl süren bir çalışma yürüttüklerini bildirdi.

Bütün birimlerin katılımı sağlanan bu çalışmada, en detaydan, bütüne doğru gittiklerini kaydeden Kesik, yeni sistem için öncelikle 9. Kalkınma Planı ile hükümet önceliklerine bağlı kalınarak Stratejik Plan hazırlandığını vurguladı.

Bu çalışmanın ardından Bakanlıktaki bütün birimlerin görüşü doğrultusunda performans hedeflerinin ortaya konulduğunu kaydeden Kesik, şunları söyledi:
"Bu konudaki çalışmalara Bakanlıktan 2 bin kişi katıldı. Bu süreçte Sabancı Holding Bimsa Genel Müdürlüğü, TÜSİDE ve TNS ile de çalıştık. Muş'ta Paydaş analizi yaptık. Bu ilimizde Maliye Bakanlığı ile ilintili bütün kurumlar ve özel şahıslarla konuşuldu. Onların beklentileri alındı.

Aynı şekilde Bakanlık içinde memnuniyet anketi yaptık. Bu anket ile Bakanlık çalışanlarının stratejiye, değişime, örnek uygulamalara nasıl baktığını ölçmeyi amaçladık. Gördük ki, çalışanlarımız değişime çok sıcak bakıyor ve performansa dayalı uygulamalar için gerekli motivasyona da sahip."

Bu arada yetkililer, 2010 yılına kadar bütün kamu kuruluşlarının performansa dayalı bütçeleme sistemine dahil olacağını söylediler.

Sistem ile her birimin, hizmetlerinin ne zaman ve ne kadar tutarla yapılacağının ortaya konulacağını belirten yetkililer, yıl bittiğinde de yerine getirilemeyen hizmetlerin hesabının sorulacağını, hizmeti yürüten birimlerin de üstlerine bunun hesabını vereceğini kaydettiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious