Kamuda son tarih 1 Aralık

  • Giriş : 16.11.2008 / 12:42:00

Yerel seçimlerde aday adayı olmak isteyen kamu görevlileri için karar vakti geldi!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kamu görevlileri ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) mensupları, 29 Mart 2009 Pazar günü yapılacak mahalli idareler seçimlerinde aday adayı olabilmeleri için en geç 1 Aralık Pazartesi günü saat 17.00'ye kadar görevlerinden ayrılmaları gerekecek.
Yüksek seçim Kurulu'nun (YSK) konuya ilişkin kararı, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Kararda, 2972 sayılı Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanunu'na göre, mahalli idareler seçimlerinin 5 yılda bir yapılacağı, her seçim döneminin 5. yılındaki 1 Ocak gününün seçimin başlangıç tarihi olduğu, aynı yılın Mart ayının son Pazar gününün oy verme günü olduğu hatırlatıldı. Kararda, bu hükme istinaden mahalli idareler seçimlerinin 29 Mart 2009 Pazar günü yapılacağı kaydedildi.

2839 sayılı Milletvekili Seçimi Kanunu'nun 18. maddesinde, "Hakimler ve Savcılar, yüksek yargı organları mensupları, yüksek öğretim kurumlarındaki öğretim elemanları, Yükseköğretim Kurulu, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Üyeleri, kamu kurumu ve kuruluşlarının memur statüsündeki görevlileri ile yaptıkları hizmet bakımından işçi niteliği taşımayan diğer kamu görevlileri, aday olmak isteyen belediye başkanları ve subaylar ile astsubaylar, aday olmak isteyen siyasi partilerin il ve ilçe yönetim kurulu başkan ve üyeleri ile belediye meclisi üyeleri, il genel meclisi üyeleri, genel ve ara seçimlerin başlangıcından bir ay önce, seçimin yenilenmesine karar verilmesi halinde yenileme kararının ilanından başlayarak yedi gün içinde görevlerinden ayrılma isteğinde bulunmadıkça adaylıklarını koyamazlar ve aday gösterilemezler" hükmüne yer verildiği hatırlatıldı.

2839 sayılı Yasa'nın 18. maddesi kapsamına giren kamu görevlilerinin, 29 Mart 2009 tarihinde yapılacak mahalli idareler seçimlerinde aday adayı olabilmeleri için istifa veya emeklilik yoluyla ayrılanlar arasında ayrım yapılmaksızın istifa veya emeklilik dilekçelerini öngörülen sürede vermiş olmaları gerektiğine işaret edilen kararda, "Aksi halde, öngörülen tarihten sonra emeklilik veya istifa isteminde bulunanların 29 Mart 2009 tarihinde yapılacak seçimde aday olmalarına yasal imkan bulunmamaktadır" denildi.

Karara göre, kamu görevlileri ve Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarının en geç 1 Aralık 2008 Pazartesi günü saat 17.00'ye kadar 2839 sayılı Kanun'un 18. maddesi uyarınca görevlerinden ayrılma isteğinde bulunmaları gerekecek. Ayrıca bunlar için aynı Kanun'un 19. maddesinde yer alan görevden ayrılmaya ilişkin hükümleri uygulanacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*