Kamuda yatırımın lideri İSKİ

  • Giriş : 11.02.2007 / 00:00:00

İSKİ, 2007 yılındaki yatırım planlarıyla, bu alanda Türkiye’nin en büyük kamu kuruluşu durumda.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye’de, 2001 kriziyle birlikte büyük darbe alan yatırımlar, son dönemde önemli bir toparlanma içinde. Bu alanda hem özel sektör hem kamu kurumları çarpıcı projeler yürütüyorlar. Bu kapsamda, yapılan bir araştırmaya göre 2007’deki en büyük 500 yatırımın toplam büyüklüğü 18.5 milyar dolara ulaşıyor. Bu yatırımlar içinde önemli projeleri dikkat çekiyor. Bu alanda ise liderliği İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) yapıyor. İSKİ, 2007 yılında yapacağı yatırımlarla Türkiye’nin en büyük yatırımcı kamu kuruluşu oldu. İSKİ, 2007’de atık su ve altyapı yatırımlarına 1,3 milyar YTL ayırdı. Bu yatırımlarla İSKİ, İstanbul’un hizmet sahasına yeni katılan bütün bölgeleri kesintisiz ve kaliteli içme suyuna kavuşturmayı planlıyor. İSKİ genel sıralamada da ikinci durumda.

YATIRIM DEVİ İSDEMİR

Turkish Time’da yer alan araştırmaya göre büyük kısmı 2007’de tamamlanacak olan 500 yatırımın 58 bin yeni istihdam sağlaması bekleniyor. Genel listesinin ilk sırasında ise Erdemir bünyesinde faaliyet gösteren İsdemir yer alıyor. İsdemir, 2 milyar dolarlık yatırımıyla sektör sıralamasında demir-çelik sektörünü zirveye taşıyor. 2006’nın Mart ayında yatırımlarına başlayan İsdemir, 2008 yılının ortasına kadar yüksek fırın sayısını 4’e çıkaracak ve 5 milyon ton sıvı çelik kapasiteli yeni slept döküm tesisi sayesinde 3,5 milyon ton çelik sac üretebilecek kapasiteye gelecek.

İSTANBUL İLK SIRADA

“Yatırım 500” listesinden en büyük payı 4 milyar 839 milyon YTL ile İstanbul alıyor. İstanbul’u 1 milyar 478 milyon YTL ile Bursa takip ediyor. Özellikle alt yapı ve deniz taşımacılığında yoğunlaşan İstanbul yatırımlarında en büyük pay İSKİ’ye ait. Bu kuruluşu, 776 milyon YTL ile İETT takip ediyor. Büyükşehir Belediyesi, Bağcılar-İkitelli raylı sistem inşaatının yanı sıra 50 adet lastik tekerlekli tramvay almayı planlıyor. İstanbul’un en büyük yatırım kalemi ise yaklaşık 1,4 milyar YTL’yi bulan deniz taşımacılığından oluşuyor. İstanbul’a yapılacak toplam altyapı yatırımı ise 1.9 milyar YTL.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious