Kamyon tozundan katliama giden yol

Kamyon tozundan katliama giden yol.17746
  • Giriş : 08.05.2009 / 07:30:00
  • Güncelleme : 07.05.2009 / 23:53:21

Bilge köyünde her şey 1984'teki kamyon tozu bahanesiyle işlenen cinayetle başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Dökülen kanın ardından sahip oldukları arazi Çelebi ailesine huzur getirmedi. "Toz" nedeniyle başlayan husumet, yine toz bulutlu bir gecede katliama dönüştü...

Mardin'in Mazıdağı ilçesinde 44 kişinin hunharca öldürüldüğü acı olay tüm Türkiye'yi şok etti. Köylüler suskun kalmayı tercih ederken, tanıkların ifadelerine göre yaşanan büyük dram Bilge Köyü'nün ilk dramı değil. Akraba ailelerin birbirini katletmesine götüren süreç 1984'te başlayan bir kan davasına dayanıyor. Alınan bilgiye göre, Bilge köyündeki araziler Şeyhan lakaplı Baş ve Alkış ailelerine ait. 1980'den önce sadece iki hane olan Çelebi ailesi, bu köye çoban olarak taşınıyor.

1984'te Şeyhan ailesine ait kamyon köy içinden geçerken Çelebi ailesine mensup birkaç kişi, "Üzerimize toz sıçrattı" diye tartışma çıkarıyor. Tartışma kısa sürede kavgaya dönüşüyor. Çıkan kavgada son olayda katliamı gerçekleştirdikleri iddia edilen kişilerin babası Şeyhmus Çelebi öldürülüyor. Bu olay üzerine Şeyhan ailesi köyü terk ederek Bursa ve Diyarbakır'a taşınıyor. Köydeki tüm araziler ise Çelebi ailesine kalıyor.

PKK EYLEMİ DENDİ

Yoksulken bir anda varlığa kavuşan Çelebi ailesine kanlı arazi huzur getirmiyor. Kardeşler arazi yüzünden birbirine düşüyor. Katliamı gerçekleştirdikleri iddia edilen Abdulkadir Çelebi'nin ailesi, diğer akrabalarını kendilerine daha az arazi ve imkan tanındığı gerekçesi ile sürekli suçluyor. PKK terörünün tırmanışa geçtiği yıllarda Bilge köyü de bundan nasibini alıyor.

1992'de düzenlenen bir baskında, son katliamda 44 ferdini kaybeden aileden 8 kişi ölüyor. Son baskını gerçekleştirenlerin adı 1992'deki olayda da gündeme geliyor. Ancak olay kayıtlara PKK eylemi olarak geçiyor. Olayın ardından köyü terk eden Çelebi kardeşler devletin araya girmesiyle korucu olmayı kabul ediyor ve tekrar köye dönüyorlar.

Geçen süre içerisinde arazi üzerinden yürütülen rant kavgası giderek derinleşiyor. Son katliamda hayatını kaybeden köyün eski muhtarı Cemil Çelebi ve ailesi, Şeyhan ailesinden kalan arazilere 3 tane alabalık tesisi kuruyor. Katliamı yaptığı iddia edilen Abdülkadir Çelebi de bir tane açıyor. Abdulkadir Çelebi balık işinde de kendilerine az pay düştüğü için tartışma çıkarıyor. Traktör alıp arazileri ekmek isteyen kardeşe, Cemil ve Osman Çelebi kardeşler karşı çıkıyor.

AİLELER BİLİYOR MUYDU?

Katliam sanığı Abdulkadir Çelebi'nin kızı Pınar Çelebi, katliamın yaşandığı evin oğlu Ferhat Çelebi ile evli. Pınar Çelebi'nin katliam saatinde babasının evinde olması, ailesinin bu vahşeti planlı bir şekilde yaptığının delili olarak gösteriliyor. Ferhat Çelebi, katliam sırasında duvarın arkasına saklanarak şans eseri kurtulmuş. Katliamdan önce Bilge köyünden altı korucu görev amacıyla köye yakın Şeyhan Karakolu'ndaydı. Onlardan biri olan Ramazan Çelebi'nin anlattığına göre katliama karıştığı iddia edilenlerden ikisi 1 saat önce karakoldan ayrıldı. Olayı öğrendiğinde karakolda olan Ramazan Çelebi hemen köye gelmiş ancak tüm ailesini kaybettiğini öğrenmiş.

ŞEHiTLiKTE TOPRAĞA VERiLDi

Mardin'deki Bilge köyündeki silahlı saldırıda hayatını kaybedenlerden köy imamı Hacı Kazım Ozan'ın cenazesi Ankara'nın Beypazarı ilçesine toprağa verildi. Ozan'ın cenazesi, Beypazarı Devlet Hastanesi'nden alınarak Merkez Yeni Camisi'ne getirildi. Öğle namazının ardından Ozan için cenaze namazı kılındı. Cenaze namazına Kazım Ozan'ın babası İzzet Ozan, vatandaşlar ile Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu da katıldı. Daha sonra cenaze arabasına kadar omuzlarda taşınan Ozan'ın cenazesi, Şehir Mezarlığı'ndaki şehitlikte toprağa verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*