Kan basıncı 14/9 değil, 12/8 olmalı

  • Giriş : 15.08.2006 / 00:00:00

İdeal kan basıncı seviyesinin tedavi kılavuzlarında önerilen 140/90 değil, 120/80 seviyesinde tutulması gerektiği belirlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ABD’de yaşayan Türk doktor İlke Sipahi, 2 yıllık araştırması sonucunda, koroner arter hastalığını kontrol altına almak için kan basıncı seviyesinin bugün önerilenden daha düşük olması gerektiğini tespit etti.

Cleveland Clinic Foundation’ın Kardiyoloji Bölümü’nde görev yapan Dr. İlke Sipahi yaptığı yazılı açıklamada, kalbi besleyen damarların tıkanıklığı/sertliği anlamına gelen koroner arter hastalığı için önemli bir risk faktörü olan yüksek tansiyona ilişkin bir araştırma yaptı.

Sipahi’nin açıklamasına göre, ideal kan basıncı seviyesini tespit etmek amacıyla yapılan araştırma kapsamında, 274 hasta 2 yıl süreyle takip edildi. Araştırma, koroner arter hastalığını kontrol altına almak için ulaşılması gereken ideal kan basıncı seviyesinin yüksek tansiyon tedavi kılavuzlarında önerilen 140/90 değil, 120/80 seviyesinde tutulması gerektiğini ortaya koydu.

Konuyla ilgili makalesi Journal of American College of Cardiology Dergisi’nde yayımlanan Dr. Sipahi, açıklamasında şunları kaydetti:
“Takip süresi boyunca hastaların tansiyonlarını düzenli olarak ölçtük. 2 yıllık takip süresi sonunda ultrason incelemesini tekrar ettik ve her hastanın damar tıkanıklığındaki ilerleme hızını tespit ettik. Çalışmanın sonunda gördük ki, ortalama sistolik kan basıncı (büyük tansiyon) 140’ın veya diastolik kan basıncı (küçük tansiyon) 90’ın üzerinde olan hastalarda koroner arter hastalığı çok belirgin bir şekilde ilerlemekteydi. Araştırmamızın sonuçları gösterdi ki, daha düşük kan basıncı seviyelerinde (tercihen 120/80’in altı) koroner damar hastalığı daha iyi kontrol altında tutulmakta ve hatta birçok hastada gerileyebilmektedir. Dolayısıyla koroner hastalığı olan kişilerin kan basıncı seviyelerinin yaşam tarzı değişiklikleri (az tuzlu diyet, egzersiz) veya daha yoğun tansiyon ilacı tedavileriyle alışageldiklerimizden daha etkili bir şekilde düşürülmesinde büyük fayda göreceklerini düşünüyorum.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious