Kan davalarını çözdü, Nobel'e aday gösterildi

  • Giriş : 13.11.2006 / 00:00:00

500 kan davasını barışla sonuçlandıran Diyarbakırlı Sait Şanlı Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterildi..

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Türkiye'nin doğusunda aile namusunun her şeyden önemli olduğunu, bunun yüzünden insanların öldürüldüğünü belirten BBC, eski bir kasap olan Şanlı'nın, hayatını aşiretler ve aileler arasındaki anlaşmazlıkları çözmeye adadığını belirtti.

1958 yılında ailesinin yaşadığı kan davasından dolayı hayatını barışa adayan Diyarbakır Kasaplar Odası Başkanı Sait Şanlı, Fransız Haber Ajansı AFP tarafından Nobel Barış Ödülü'ne aday olarak gösterilirken, Rotary Kulübü tarafından Toplum Hizmetleri Ödülü'ne layık görüldü. Şanlı, her yıl dünyaca ünlü bir televizyonun haber konusu oluyor.

BBC muhabiri Sarah Rainsford programda Diyarbakır'da tanıştığı Metin adlı genç bir adamın öyküsünü anlatıyor. Parasızlıktan dolayı başlık parası veremediği için kaçırdığı kızın ailesinin peşinde olduğu Metin'in, hayatını kurtarmak için aşiret ve aileler arasındaki anlaşmazlığını çözen Sait Şanlı'dan yardım istediği ifade ediliyor. BBC'nin "ufak tefek, buruşuk; ancak enerji dolu yaşlı bir adam" olarak nitelendirdiği Şanlı'nın, 6 yıl önce kasap dükkanını çocuklarına devrederek tüm zamanını barıştırma işine ayırdığı belirtilirken şimdiye kadar 500'ün üzerinde kan davasını barışla sonuçlandırdığına dikkat çekiliyor.

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde 1958 yılında ailesinin başına gelen kan davasından dolayı Malazgirt'e göç etmek zorunda kalan Şanlı, 1967 yılından beri kan davalıların barıştırılması için uğraşıyor. 1980 yılında Diyarbakır'a yerleşen Şanlı, kan davalarını sona erdirmek için 7 kişilik bir yönetim kurulu oluşturduklarını belirtiyor. Arabulucu olarak Şanlı ile bölgede din alimi olarak bilinen Mele Refik Okumuş gidiyor. Şanlı, kan davalılara daha çok bu davanın toplumsal zararlarına işaret ederken, Mele Refik Okumuş konunun dinî boyutunu anlatıyor. Affetmenin cesaret istediğini anlatan Şanlı, "Bölgenin yapısı ortada. Biri sizin ailenizden birini öldürmüştür. Onu affedip kabullenmeniz lazım. Bu çok yürekli bir iştir. Kan davalarında barışı kabul edenler çok yürekli insanlardır. Kolay bir iş değil." diyor. Dünya basınında yer almanın sevindirici olduğunu dile getiren Şanlı, "Ülkemin hizmetkârıyım. Tek amacım Allah rızasıdır. Ülke insanımın birlik, beraberlik ve huzur içinde yaşamasını istiyorum." diye konuşuyor.

Şanlı, kan davalarında sağladığı başarıdan dolayı Şili'ye de davet edildi. Şanlı, Şili'de de Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesi gibi feodal bir yapının olduğuna işaret ederek, "Orada da buradaki gibi feodal yapı varmış. Kan davaları sürüyormuş. Burada sağladığım başarıyı, oradaki insanlara anlatmam için beni çağırmışlar." ifadelerini kullanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious