Kan davası cinayetine ömür boyu hapis

  • Giriş : 06.02.2008 / 16:12:00
  • Güncelleme : 06.02.2008 / 16:28:26

Sakarya'nın Akyazı ilçesinde, kan davalısını ve yanındaki kişiyi öldüren kişi, kan davası güderek adam öldürmek suçundan ömür boyu, adam öldürmek suçundan da 25 yıl hapis cezasına çaptırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Akyazı ilçesi Osmanbey köyünde, toprak paylaşımı nedeniyle 32 yıl önce başlayan kan davasında Ali Berber (50) ile dayısının oğlu Burhanettin Tufan'ı (47) cuma namazı sonrası cami çıkışında öldürdüğü gerekçesiyle yargılanan Hayrettin Akay, Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde karar duruşmasına çıktı. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı duruşmaya tutuklu sanık ile öldürülen Ali Berber, Burhanettin Tufan'ın yakınları, sanık ve mağdur tarafın avukatları katıldı.

Duruşmada Akay'ın avukatı İsmail Gürses son savunmasında müvekkilinin kan gütme amacıyla hareket etmediğini belirterek, cinayetin önceden planlanmadığını iddia etti. Müvekkili ile ölen Ali Berber arasında kan davasının bulunduğunu hatırlatan Gürses, "Cami çıkışında müvekkilim olan Akay, maktül Ali Berber ile tartışmış. Tartışma sonucunda Berber'in silahına davranması sonucu ondan önce davranarak kendi silahını ateşlemiştir. Müvekkilim açtığı ateş sonucu Berber'i öldürmüştür. Müvekkilimin panik içinde açtığı rastgele ateş sonucuda Burhanettin Tufan da vurularak ölmüştür. Müvekkilim ağır tahrik altında Berber'i öldürmüş, Tufan'ın da taksirle ölümüne neden olmuştur. Müvekkilimin işlediği suçun kan güderek adam öldürme olarak ele alınmaması gerektiğini düşünüyoruz. Kan davası malesef her iki aileninde canını yakmıştır. Her iki aileninde üzüntüsü büyüktür." diye konuştu.

Öldürülen Berber ve Tufan'ın akrabalarının avukatları ise olayın kan davası sonucunda meydana geldiğini ifade etti.

Mahkeme heyetince son sözü sorulan Akay, olayın yaşanmaması için çok çaba sarfettiğini anlatarak, "Olayın olmaması gerekirdi. Ancak belayı başımdan defedemedim, çok pişmanım." dedi.

Mahkeme heyeti, Akay'ı kan güderek Ali Berber'i öldürmek suçundan müebbet, Burhanettin Tufan'ı öldürmek suçundan ise 25 yıl hapis cezasına çarptırdı. Akay'a, ayrıca ruhsatsız silah taşımak suçundan 1 yıl 8 ay hapis cezası ile 375 YTL para cezası verildi.

OLAY

1976 yılında toprak paylaşımı nedeniyle Adem Berber'in, Hayrettin Akay'ın amcası Fahrettin Akay tarafından öldürülmesi nedeniyle başlayan kan davasında 3 yıl cezaevinde kaldıktan sonra genel afla tahliye olan Fahrettin Akay, Ali Berber'in oğlu Adem Berber tarafından öldürülmüştü. Bu olayın ardından geçen yıl 19 Ocak'ta Ali Berber ve yanında bulunan dayısının oğlu Burhanettin Tufan, Hayrettin Akay tarafından tabancayla vurularak öldürülmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious