Kan ve doku uymamasına rağmen böbrek nakli yapıldı

Kan ve doku uymamasına rağmen böbrek nakli yapıldı.15958
  • Giriş : 29.07.2007 / 23:45:00

Böbrek hastası olan hepatit C hastası kadına, kan ve doku uymamasına rağmen eşinden alınan organ nakli yapıldı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Organ Nakli Merkezi Müdürü Prof. Dr. Alper Demirbaş, dünya literatüründe ilk defa,
10 yıldır böbrek rahatsızlığı yaşayan, yedi yıldır da Hepatit C tedavisi gören 43 yaşındaki Seydi Aydıroğlu'na, 49 yaşındaki eşi Orhan Aydıroğlu'ndan böbrek nakli gerçekleştirildi. Gerçekleştirdiği böbrek nakli sayısı ve yakaladığı başarı oranıyla Avrupa'nın ''bir numarası'' olan Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi, 20 Temmuz'da Hepatit C'li birine yapılan kan ve doku uyumsuz böbrek nakliyle dünya literatürüne girdi.

BİZE BAŞVURSUNLAR
Naklin gerçekleştirildiği Seydi Aydıroğlu'nun sağlık durumunun gayet iyi olduğunu belirten Prof. Dr. Demirbaş, hastanın böbrek fonksiyonlarının iyi düzeyde olduğunu ve önümüzdeki günlerde taburcu edilebileceğini ifade etti.
Prof Dr. Demirtaş şöyle konuştu: ''Ailelerinde kan grubu uyumu olmadığı için böbrek nakli yapılamayanlara sesleniyorum. Bize başvursunlar. Bu ameliyatlara başladık ve devam edeceğiz.''

BEKLEYEN 30 HASTA VAR
Prof. Dr. Alper Demirbaş, kan uyumsuz nakil için Sağlık Bakanlığından izin bekleyen 30 hasta bulunduğunu, bakanlığın bu hastalara tek tek izin verdiğini bildirdi. Her hasta için özel izin alındığını belirten Prof. Dr. Demirbaş, şunları söyledi: ''Sağlık Bakanlığında bu konuda olumlu gelişmeler yaşanıyor. Kendi kurullarında bu konuya sıcak baktıklarını belirttiler. Operasyonun maliyetinin yüksek olduğunu belirten Prof. Dr. Demirbaş, operasyon maliyetlerinin bir sosyal güvenlik kurumu tarafından karşılanması gerektiğini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious