Kan ve şiddeti dünyaya kim yaydı? Nasıl ve niye yaydı?

Kan ve şiddeti dünyaya kim yaydı? Nasıl ve niye yaydı?.8424
  • Giriş : 07.11.2007 / 11:04:00

Adem'in oğulları Kabil'in Habil'i öldürmesiyle başlayan kan ve şiddet, zaman içerisinde dünyaya yayıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Adem'in oğulları Kabil'in Habil'i öldürmesiyle başlayan kan ve şiddet, zaman içerisinde dünyaya korku salan terör örgütlerine dönüşürken, terörden en büyük zararı gören ulusların başında gelen Türklerin terörle tanışmaları 10 asır öncesine dayanıyor.

Türkler terörden zarar görmeye 11. asırda Selçuklular döneminde başladı. Yeryüzündeki ilk siyasi amaçlı terör hareketi olarak değerlendirilen Haşhaşiler, Selçuklu Devleti'nde yaklaşık 200 yıl korkuya neden olurken, düzenledikleri suikastlerle ünlü devlet adamı Nizamilmülk dahil birçok tanınmış devlet adamını katlettiler. 13. yüzyılda Moğollar tarafından ortadan kaldırılan liderliğini Hasan Sabbah'ın yaptığı, haşhaş yiyen ve haşhaş müptelası anlamına gelen “Haşhaşiler”in suikastlerinde hançer kullandıkları tarihi belgelerde yer almakta.

Selçuklu döneminde terörü sistemli bir araç haline getiren Hasan Sabbah'ın bugünkü anlamda terörizmin kurucusu olduğu değerlendirmeleri de yapılmakta.

Osmanlı Devleti'nde ise Ermeni çetecilerinin yarattığı terör olayları binlerce insanın ölümüne neden oldu. Ermeni çeteciler Anadolu'da binlerce Türkü katlederken, özellikle Erzurum, Iğdır, Kars ve Van'da yaptıkları katliamların izleri açılan toplu mezarlarla onlarca yıl sonra ortaya çıkarıldı.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşu sonrası 1960'lı yıllarda başlayan sokak hareketleri sağ-sol çatışması ile halk arasında korku yaratırken, ortaya çıkan çeşitli terör örgütleri binlerce insanın ölümüne yol açtı.

Asala'nın 1975'te ortaya çıkması ile Ermeni terörü tekrar Türklere yöneldi ve 1983 yılına kadar özellikle yurt dışındaki büyükelçilere ve Türk temsilciliklerine yönelik terör eylemlerinde onlarca Dışişleri mensubu şehit oldu.

EN KANLISI PKK
 
ETA, Hizbullah, İrlanda Cumhuriyet Ordusu (IRA), El Kaide, Hamas, Abu Nidal, Japon Kızıl Ordusu, 17 Kasım, RAF, Kızıl Tugaylar gibi onlarca terör örgütü arasında en kanlısı PKK olarak dikkat çekiyor.

27 Kasım 1978'de Diyarbakır'ın Lice ilçesine bağlı Fis köyünde kurulduğu bilinen terör örgütü onlarca yıldır gerçekleştirdiği eylemlerde binlerce insanın yaşamını kaybetmesine neden olurken, özellikle Güney Doğu ve Doğu Anadolu'ya yapılan ve yapılması planlanan birçok yatırıma zarar verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious