Kan vermenin mevsimi olmaz!

Kan vermenin mevsimi olmaz!.6828
  • Giriş : 05.05.2008 / 09:46:00

Havaların ısınmasıyla birlikte halk arasında 'sıcaklarda kan verilmez' anlayışının yanlış olduğuna dikkat çeken uzmanlar; "Kan vermenin, hayat kurtarılmasına vesile olmanın mevsimi olmaz" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'nin kan ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılayan Kızılay, yaz aylarında da gönüllü vatandaşlardan kan bağışı bekliyor. Kızılay Bursa Kan Merkezi Müdürü Dr. Nihat Çakır, sıcak havaların kan vermeye engel olmadığını söyledi. Dr. Nihat Çakır, kan vermenin yararlarını şöyle sıraladı: "Kemik iliğinin yağlanmasını önleyip, kan yapımı canlı tutulur. Verilen kanın yerine, anında vücuttan genç hücreler dolaşıma katıldığı için, bağışçı daha dinç ve canlı olur. Kandaki yüksek yağ oranı düşer. Kan bağışı kalp krizi ihtimalini yüzde 90 azaltır. Kan bağışlayan kişide baş ağrısı, stres, yüksek tansiyon, yorgunluk gibi rahatsızlıkların giderilmesinde çok büyük katkısı olur. Kan bağışçısı her kan verdiğinde AIDS, Hepatit B, Hepatit C, Sifiliz kan grubu taramasından ücretsiz olarak yararlanmış olur."

"Trafik kazasında yaralanan bir kimsenin, kan uyuşmazlığı olan bir bebeğin, kan bulunmazsa ölecek bir hastanın sizin verdiğiniz kanla kurtulmasının, size verdiği manevi duygu ölçüsüzdür" diyen Dr. Çakır, herkesi kan vermeye davet etti. Sıcak havalarda kan vermenin zararlı olacağı yönündeki düşünce nedeniyle, taze kan ihtiyacını karşılamakta sıkıntı çektiklerini anlatan Çakır, sıcak havalarda kan vermenin zararlı olacağı yönündeki inanışın yanlış olduğunu, sağlıklı her insanın her zaman kan verebileceğini belirtti. Kan bağışında fazla kan toplamaktan çok, sağlıklı ve ihtiyaçla dengeli miktarda kan toplamanın esas olduğunu ifade eden Çakır, toplandıktan sonra soğuk hava depolarında bekletilen kanın 30 gün saklama süresi olduğunu, bu nedenle ihtiyaç fazlası kan toplamadıklarını kaydetti.

Yaz aylarında kan bağışlarının azalması nedeniyle taze kan bulmakta sıkıntı çektiklerini anlatan Çakır; "Zararlı olacağı düşüncesiyle sıcak havalarda kan bağışı oranları düşüyor. Kana ihtiyaç duymanın nasıl mevsimi olmazsa, kan bağışı yapmanın da mevsimi olmaz. Kan stoklarımızda bir eksiklik yok, ama sıcak havalarda kan bağışlarının azalması nedeniyle taze kan ihtiyacını karşılamakta zorlanıyoruz. Biz zaten kan vermek isteyenlere gerekli tahlilleri yaptıktan ve sağlık kontrolünden geçirdikten sonra kan alıyoruz. İnsanlar her an kendilerinin de kana ihtiyaç duyabileceklerini unutmayıp, her an kan bağışı yapmaya hazır olmalıdırlar." dedi.

Kan veren bağışçıları özendirmek amacıyla çeşitli yeniliklere imza atan Kızılay, belirli bir bağış sayısını yakalayan vatandaşları madalya ile onurlandırıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious