Kana, Olmert'in başını ağrıtacak!

  • Giriş : 31.07.2006 / 00:00:00

Uluslararası kamuoyu tarafından şiddetle kınanan saldırı, İsrail içerisinden de kabul edilemez bulunuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Uluslararası kamuoyu tarafından şiddetle kınanan saldırı, İsrail içerisinden de kabul edilemez bulunuyor. İsrail halkı, "Hizbullah'a karşı haklı davamızda dünya ile karşı karşıya gelmemeliyiz" diyor ve bir an önce ateşkes ilan edilmesini bekliyor.
Çoğunluğunu çocukların oluşturduğu mültecilerin kaldığı binanın İsrail hava kuvvetleri tarafından vurulması nedeniyle artan uluslararası baskılar İsrail'i 48 saatliğine ateşkes ilan etmeye sevk etti. İsrail Kuzey Orduları adına Cihan muhabirine açıklama yapan Yarbay Rafowicz, bugün saat 02:00 itibariyle Güney Lübnan'a yönelik hava saldırıları durdurduklarını ifade etti. İsrailli yetkililer sivillerin bu 48 saatlik süre içerisinde bölgeyi terk etmesini istedi.İsrail, ayrıca sivillerin tahliyesi konusunda Birleşmiş Milletler'in de müdahil olmasını talep etti.

Kara ve denizden saldırların ise devam edeceğini ifade eden İsrail Ordusu, Hizbullah güçleriyle çatışmaya devam ediyor. Sınırdaki Metula kentinden sık sık tank ve top ateşleri duyuluyor. Çatışmaların Taybe köyü ve El Adaysa ile El Kalya bölgelerinde yoğunlaştığı ifade ediliyor. Bugün devam eden çatışmalarda 3 İsrail askeri Hizbullah güçleri tarafından atılan anti tank füzesi ile hafif şekilde yaralandı.

İSRAİL, KANA SALDIRISINI SORUŞTURACAK

İsrail, Kana saldırısı sonucu dünyadan gelen kınama ve yoğun baskılar sonucu bu binaya yapılan saldırıyı soruşturacağını duyurdu. Başbakan Ehud Olmert sivillerin daha önceden bölgeyi terk etmeleri konusunda uyarıldığını söyledi. İsrail Hava Kuvvetleri de binadan roket saldırısı düzenlendiğini gösteren görüntüleri yabancı basın mensuplarına izlettirdi. Ehud Olmert'in bu binadaki sivillerin daha önce uyarılmalarına rağmen binayı terk etmedikleri yönündeki açıklaması, akıllara İsrail burada sivillerin olduğunu bile bile mi saldırıyı gerçekleştirdi?" sorusunu getirdi.

Kana 10 yıl önce de Gazap Üzümleri adlı operasyonda İsrail'in yüzden fazla sivili öldürdüğü yer olarak tarihe geçmişti.

TARTIŞMALAR İSRAİL PARLAMENTOSUNA SIÇRADI

İsrail Savunma Bakanı Amir Peretz, Kana bombardımanın ardından parlamentoda (Knesset) bugün yapılan oturumda bir konuşma yaptı. Peretz konuştuğu sırada Arap milletvekili İbrahim Sarsur "sen bir çocuk katilisin" diye bağırdı. Parlamento binasında kısa süreli yaşanan gerginliğin ardından Meclis Başkanı Dalia İtzik olaya müdahele etti ve Sarsur'dan salonu terk etmesini istedi. Salonu terk eden Arap milletvekili Sarsur'un ardından diğer bir Arap milletvekili Talip Al Sana da Amir Peretz ile söz dalaşına girdi. İtzik, bu milletvekilini de salon dışına çıkardı.

Aşırı sağcı milletvekillerinin vatan haini diye nitelediği Arap parlamenterler ise konunun ırkla ilişkilendirilmemesi gerektiğini ifade ederek, yaşanan dramın hiçbir açıklamasının olmadığını savundu.

İsrail parlamentosunda 3 Arap partisinin toplam 10 milletvekili bulunuyor.. Bu rakam İsrail parlamentosunun yüzde 8'ini oluşturuyor. Sayıları gittikçe azalan Arap parlamenterler ülkenin % 20'sini oluşturan Arapların hakkını ve Filistin davasını savunmaya çalışıyor.

İsrail in çekindiği bir diğer nokta ise Arap nüfusun yaşanan olaylar sonrası başkaldırması ve ülkede yaşanabilecek karışıklıklar. İsrail iki cephede saldırılara devam ederken ülke içerisinde de yaşanabilecek her türlü olaya karşı en üst düzeyde güvenlik önlemi almış durumda. Özellikle Cuma günleri Mescid-i Aksa ve civarında yollar trafiğe kapatılıyor ve namaz sonrası yaşanabilecek olası gerginliklere karşı geniş önlem alınıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious