Kana saldırısına tepkiler (DERLEME)

  • Giriş : 30.07.2006 / 00:00:00

İsrail'in 55 Lübnanlı sivili öldürdüğü Kana katlimanına tepkiler:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

- Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora, İsrail'in 55 sivilin ölümüne neden olan saldırısından sonra, koşulsuz ve acil ateşkes sağlanmadan bu ülkeyle müzakerelerde bulunmayacağını söyledi.

Başkent Beyrut'ta basın toplantısı düzenleyen Sinyora, "Koşulsuz ve acil ateşkes sağlanmadan ve İsrail'in Lübnan'daki katliamlarıyla ilgili uluslararası soruşturma açılmadan müzakerelerden bahsetmenin yeri yok" dedi.

-İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Kana halkının saldırı öncesi uyarıldığını belirterek sivilleri öldürmek gibi bir politikaları olmadığını iddia etti.

-ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, artık ateşkes zamanının geldiği söyledi.

-Ürdün Kralı Abdullah, İsrail saldırısını "çirkin" olarak niteledi, uluslararası toplumu üzerine düşeni yapmaya çağırdı.

-Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac da saldırıdan derin üzüntü duyduğunu belirterek İsrail'i kınadı ve acil ateşkes çağrısı yaptı.

-Hizbullah, Kana katliamının karşılıksız kalmayacağını yazılı bir açıklama ile bildirdi.

-İngiltere Dışişleri Bakanı Margaret Beckett de Lübnan'daki saldırıyı "korkunç" olarak niteleyerek herkesin ateşkes istediğini söyledi.

-Avrupa Birliği, Güney Lübnan'daki Kana köyünde 55'e yakın sivilin katledilmesini kıyarak, ateşkes çağrısında bulundu. Katliamı "korkunç" olarak tanımlayan Avrupa Birliği Komisyonu, bölgede ateşkesin tesis edilmesini istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious