Kanada -50 derece soğuğa teslim

Kanada -50 derece soğuğa teslim.18671
  • Giriş : 01.02.2008 / 18:03:00

Kanada'nın büyük bölümünde etkili olan ağır kış şartları hayatı felç etti. Bazı bölgelerde hava sıcaklığı eksi 50 dereceye kadar düştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ülkenin en büyük havaalanı olan Toronto Havaalanı'nda iç ve dış hat seferlerinin çoğu iptal edildi. Yoğun kar ve aşırı soğuk nedeniyle, ilk ve orta dereceli okullar ile üniversitelerin birçoğunda öğrenime ara verildi.

Evsizler için yüzlerce geçici barınma yeri açılırken, birçok dernek, cami ve kilise, sokaklarda sıcak çorba dağıtıyor. Ulusal ve yerel yayın kuruluşları, halktan mecbur olmadıkça dışarı çıkmamalarını isterken, dışarıda olanlardan da ihtiyaç sahibi veya donma tehlikesinde olanları 911 acil hattına bildirmeleri isteniyor.

Toronto ve çevresinde dün geceden beri kar yağışı etkili olurken, sadece ana arterlerin açık tutulmasına çalışılıyor. Toronto bölgesinde kar kalınlığı 30 santimetreyi geçti.

Öte yandan, New Foundland-Labrador eyaletinin Labrador kentindeki hastanede soğuklar nedeniyle ameliyat yapılamıyor. Ameliyathaneleri gereken sıcaklıkta tutamadıklarını söyleyen bir hastane yetkilisi, aciller dışında ameliyat yapamadıklarını belirtti.

Şiddetli soğuk ve yoğun kar yağışı Alberta, Manitoba, Prens Edward Island, Vancouver, Saskatchewan, New Foundland-Labrador ve Quebec eyaletlerinde de hayatı olumsuz etkiliyor. Yoğun kar, bazı eyaletlerde elektrik hatlarını kopardığı için kesintilere de sebep oluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious