Kanada domuz Gribi için servet ayırdı

Kanada domuz Gribi için servet ayırdı.13377
  • Giriş : 06.06.2009 / 08:51:00

Kanada Federal Sağlık Bakanı Leona Aglukkaq, domuz gribine neden olan H1N1 virüsünün araştırılması ve aşısının geliştirilmesi için 10.8 milyon Kanada doları (15 milyon TL) ödenek ayrıldığını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Toronto'da bir basın toplantısı düzenleyen Bakan Leona Aglukkaq, Kanada Halk Sağlığı Ajansı ve Kanada Sağlık Araştırmaları Enstitüsünün ortaklaşa yürütecekleri çalışma ile virüsün değişken hallerinin izlenmesinin ve buna göre aşı üretilmesinin amaçlandığını söyledi.

Quebec eyaletindeki Laval Üniversitesinin de H1N1 virüsünün genetik kodları üzerinde çalışacağını ifade eden Kanada Federal Sağlık Bakanı Leona Aglukkaq, "buradan elde edilecek bilgiler ulusal araştırma ekibine aktarılacak ve aşının dışında antiviral ilaç geliştirilmesinin yolunu açacak" dedi.

British Colombia Üniversitesinden bir ekibin de, salgının yayılmasının kodlarını izlemeye yarayacak matematiksel bir model geliştireceğini kaydeden Bakan, "bu araştırmaların getirisi çok büyük olacak. Bu ve gelecekte karşımıza çıkacak başka salgınlarda, sağlık çalışanlarının daha hızlı hareket etmelerini ve karar almalarını sağlayacak" diye konuştu.

-VAKA SAYISI 2115'E ÇIKTI-

Öte yandan, Kanada genelindeki domuz gribi vakası 2115'a yükseldiği açıklandı.

Kanada Halk Sağlığı Ajansının açıklamasına göre, 2 gün önce 1795 olan H1N1 virüsüne yakalanan sayısı, 320 yeni vaka ile birlikte 2115 oldu.

Ülke genelindeki vakaların, eyaletlere göre dağılımı şöyle: Nova Scotia 75, British Colombia 142, Alberta 150, Ontario 1078, Quebec 437, New Brunswick 2, Yukon 1, Saskatchewan 179, NWT 2, Manitoba 40, P.E.İ. 3 ve Nunavut 6.

Kanada'nın Newfounland-Labrador eyaleti, şu ana kadar domuz gribi vakasına rastlanmayan tek eyalet.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*