Kanada'da futbol erkek işi değil

Kanada'da futbol erkek işi değil.18524
  • Giriş : 29.09.2008 / 08:52:00

Futbola erkek oyunu derler ya, bu söz Kanada'da pek geçerli değildir. Bayanlar futbolda erkeklerden daha başarılı..

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kanada'da Futbol denince, akla ayakla değil de, elle oynanan Amerikan fubolu geliyor. Bizim anladığımız fubolun buralardaki adı ise, soccer.

Dünyayı, kendilerinden ibaret vehmeden şu mağrur Kuzey Amerikalılar, Avrupa icadı olan fubolu biraz geç farkettiler. Yıllarca, Hokey, Amerikan futbolu, Bezbol, Basketbol, Golf, Tenis, Laccross, Rugby, Kriket derken futbolun esamisi anılmadı. Hatta küçümsendi.

Ancak, son yıllarda, kıtada en hızlı yayılan spor türü futbol. Popularitesi günbegün artıyor.

Kanada'da en çok izlenen olmasa da, kesinlikle en çok oynanan spor dalı futbol. Yaz aylarında açık sahalar, Futbol oynayan yediden yetmişe insanlarla dolu. Özellikle bayanların da rağbet ettiği (bizde futbola erkek oyunu derler ya, bu söz Kanada'da pek geçerli değil; bayanlar futbolda erkeklerden daha başarılı) futbolun Kanada'da yerleşik bir temeli ve geşilime açık potansiyeli var. Sözgelimi, sadece başkent Ottawa'da 60 bin kayıtlı amatör Futbol oyuncusu var. Bu rakam Kanada genelinde 850 bin.

Ottawa'nın meşhur hokey takımı Senatörler'in sahibi milyarder Melynik, başkente uluslararası düzeyde bir Futbol takımı kazandırmak istemesi, konuyla ilgili lobi faaliyetleri başkentin gündemine oturdu. Kaç gündür sözkonusu stadyumun nerelere yapılması gerektiğiyle ilgili tartışmalarla birlikte, Futbol da konuşuluyor.

İşadamı başkan, futbolu ticaret metaı olarak görüyor. İlk etapta 30 bin kişilik kapalı bir stadyum için düğmeye basıldı. Kanada hariç tüm G8 ülkelerinin başkentlerinde görkemli stadyumlar olduğunu vurgulayan Melnyk, çağdaş bir stadyumu Ottawa'ya kazandırmak için söz verdi.

Kanada'da güçlü bir Futbol ligi yok. Aslında sadece fubol değil, Kanada'nın diğer branşlardaki ligleri de sıkıcıdır. Bu yüzden, Kanada takımları, Amerikan liglerine bağlı kalarak canlılığını korurlar, taraftarı müsabakalara çekerler. Milli spor hokey bile, ancak Amerikan ligi olan Standley Playoff zamanı bir ilgiye mazhar oluyor.

Kuzey Amerika'da maçları çok dikkatle izlenen, kapalı gişe oynanan bir Futbol ligi var, MSL. David Beckam'ın da top koşturduğu bir lig. Bu ligde sadece bir Kanada takımı var. 13 de Amerikan Futbol kulübü bulunuyor. Ottawa'nın amacı, zor da olsa, öncelikle bu lige kabul edilebilmek.

Futbolun Kanadada istikbali var. Özellikle göçmenler, bu dünya oyununun varlığını her geçen gün pekiştiriyorlar. Ülkede yeni yeni başlayan kıpırdanmalar olmakla birlikte, sağlam bir Futbol kültürünün ve endüstrisinin tesisi için yapılabilecekleri düşünürken, işte hemen aklıma geliverenler:

Iklimin sert ve karlı olması, Kanada'da açık havada ve çim sahada Futbol oynama şartlarını zorluyor. Lig, ilkbaharda başlayıp sonbaharda bitecek biçimde ayarlanabilir. İskandinav ülkeleri ve Rusya'da olduğu gibi.

Ülkenin Futbol altyapısı zayıf olduğundan, Avrupa'dan kaliteli hocalar transfer edilerek, altyapı güçlendirilmeli. Hollanda bu konuda güzel bir örnek.

Kanada'da yetişmiş, halen Avrupa liglerinde oynayan bir kaç önemli isim olmasına rağmen (Owen Lee Hargreaves Manchester'de, Jonathan De Guzman ise Feyeenord'da top koşturuyorlar) bu sayı yetersiz. Nesillerin daha fazla rol modellere ihtiyacı var.

Avrupadan sadece hoca değil, fubolcu da transfer edilerek, halkın ve medyanın dikkatleri çekilebilir. Fubol, şu anda Kanada medyasında geniş yer bulmuyor. Hatta hiç yer bulmuyor. Medyada Futbol geyiği yapabilecek yazar ve yorumcularla geniş kitlelere ulaşılabilir.

Büyük şehirler arasında bir rekabet havası tesis edilebilir. Hokeyde olduğu gibi, mesela Ottawa, Toronto, Montreal arasındakine benzer bir rekabet hissi bu işin motoru olabilir. Rekabet, saflarını da teşkil ediyor. Hatta şimdiden, Kuzey Amerika ligine üyelik hususunda, Ottawa ile Montreal arasında bir rekabet tansiyonu oluştu bile. Futbolda en önemli olan ve Kanada'nın da en büyük eksiği olan şey, işte bu heyecan.

Futbolda uluslararası organizasyonlarına evsahipliği yapılabilir. Geçen sene 20 yaş altı dünya kupasının ev sahibi olan ülkede bir Futbol rüzgarı esti. Ve yine, uluslarası sahnede, milli takımın daha fazla boy göstermesi önemli.

Sonuçta, pek cok Kanadalı için futbol, hala seyredilmesi sıkıcı , oynanması da (her ne kadar çok yönlü ve kazanımlı olsa da) heyecanlı değil. Durağan bir spor olarak görülüyor. Bana öyle geliyor ki, futbolu da, buralarda, batının doğulu çocukları (Melnyk de bir doğulu) yerleştirecek ve Kanadalılar'a benimsetecek. Kimbilir Kanada'nın milli bir kimliğe sahip olmasında en büyük rol futbolun olacak!

HABER7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*