Kanada'yı ceylanlar bastı

Kanada'yı ceylanlar bastı.21109
  • Giriş : 07.04.2008 / 16:07:00

Sevgilisini ceylan olarak tanımlayan bir kültüre sahip olarak ceylan güzelliği bizi mest ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ancak acaba günün birinde biz de ceylanlardan bunalıp "imdat" diye feryat edebilir miyiz? Tıpkı şu an Kanadalıların isyan ettiği gibi...

Kanada'nın birçok eyaletinde avlanma yasağı bulunan alanların genişletilmesi nedeniyle şehir içi ve şehirler arası yollarda sürücülerin korkulu rüyası haline gelen ceylanlar, ekili alanlara da zarar veriyor.

Ontario Şehirler Arası Yol Güvenliği Polisi yetkilisi Cam Wooley, 2006 yılında eyaletin şehirler Arası yollarında meydana gelen toplam 100 bin 68 trafik kazasının 11 bin 660'ının ceylan, geyik ve doğadaki diğer hayvanlardan kaynaklandığını söyledi.

Bu kazalarda 2004'te 8 kişinin öldüğünü, 556 kişinin yaralandığını belirten Wooley, “derileri ışığı yansıtmıyor. Son derece hızlılar ve panikle hareket ediyorlar. Bu da sürücüler için öngörülemeyen sıkıntılara sebep oluyor" dedi.

Kanada Doğal Kaynaklar Bakanlığı biyologlarından Art Timmerman ise sıkıcı şehir ortamından, şehirlerin dışına kayan yerleşme alışkanlığının, daha önce avlanma bölgesi olan bu yerlerde avı imkansız kıldığını hatırlatarak, şunları söyledi:

“Bu durum, başta Ontario olmak üzere birçok eyalette ceylan sayısının artmasına sebep oldu. Sayıları tam bilinmemekle beraber, son yıllarda ülkedeki ceylan sayısında önemli artış olduğunu tahmin ediyoruz."

Ontario'nun önde gelen şehirlerinden Hamilton'ın Niagara'ya kadar olan koridorunun avlanma yasağı kapsamında yeşil alan olduğunu kaydeden Zimmerman, buralarda çoğalan ceylanların, şehir sakinlerinin bahçe ve ekili alanlarına kadar geldiklerini belirtti. Art Zimmerman, “uzun süren kış mevsimi boyunca yiyecek bulma sıkıntısı çeken ceylanlarla ilgili en önemli sorun, onlara daha ne kadar toleranslı olabileceğimiz. Zira bu güzel yaratıklarla ilgili şikayetler de artıyor" diye konuştu.

Ontario'nun ceylan ve geyiklerin görüldüğü birçok şehrinde polis, trafik uyarı levhalarıyla sürücüleri uyarıyor.

Yerel polis, birçok şehir içi yola da hayvanlar sebebiyle hız limiti koydu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious