Kanadoğlu yine sahne aldı!

Kanadoğlu yine sahne aldı!.9278
  • Giriş : 09.03.2009 / 21:55:00
  • Güncelleme : 06.09.2016 / 15:15:28

Bir biri ardına yaptığı ilginç icatlarla dikkatleri üzerine çeken Kanadoğlu Ergenekon soruşturmasında da gündemde.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Mustafa Balbay'ın tutuklanmasına tepki gösteren Kanadoğlu, Ergenekon savcılarının yetkilerini aştığını iddia ediyor. Kanadoğlu'nun bu çıkışı hukuk çevreleri tarafından itibar görmüyor.

Cumhuriyet Gazetesi'nin Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay, Ergenekon Terör Örgütü soruşturması kapsamında tutuklandı. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin gizli bilgilerini başka ülkelere servis yapmakla suçlanan Balbay'ın tutuklanmasına emekli Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu tepki gösteriyor.

IFrame

KANADOĞLU YİNE SAHNEDE

Tepkisini Cumhuriyet Gazetesi'nde dile getiren Kanadoğlu, Ergenekon savcılarının yetkilerinin sadece bulunduğu yerle sınırlı olduğunu iddia ediyor. Savcılara İstanbul dışında yetki ve görev verilmediğini ileri süren Kanadoğlu'na hukuk çevreleri itibar etmiyor.

BU NASIL BİR İDDİA?

Emekli Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Ahmet Gündel :

"İSTANBUL DIŞINDAKİ YERDE SUÇLA BAĞLANTILI OLAN İNSANLARIN DA SUÇ İŞLENDİKLERİNE DAİR GÜÇLÜ BULGULAR VARSA GÖZALTINA ALINABİLECEKLERİNİ, ORANIN SAVCILIĞIYLA İRTİBATLI BİR ŞEKİLDE İLGİLİ YARGI MERCİNE ÇIKARTILMAK KAYDIYLA TUTUKLANABİLECEKLERİNİ DÜŞÜNÜYORUM. BU MÜMKÜNDÜR. BU İTİBARLA İstanbul SAVCILARININ YETKİ AŞIMI YAPTIKLARINI DÜŞÜNENLERLE HEM FİKİR DEĞİLİM.''

Kanadoğlu'nun başka bir iddiasına göre, Balbay'ın sorgulanması sırasında da hukuk ihlal edilmişti. Ancak bu iddia da hukuk çevreleri tarafından itibar görmedi.

SAVCILAR HUKUKA UYGUN DAVRANDI

Emekli Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Ahmet Gündel:
BURADA DİĞER SORUŞTURMALARDA UYGULANAN YÖNTEMLER VE CEZA USULÜ YASASINDAKİ USÜL KURALLARI BU KİŞİ HAKKINDA DA UYGULANMIŞ. SONUÇTA YARGI MEZANİZMASI BİR TUTUKLAMA KARARI VERMİŞTİR.

KANADOĞLU YARGIYA MÜDAHALE Mİ EDİYOR?

Hukukçular, Kanadoğlu'nun "hukuka bağlı kalalım" açıklaması yapmasına karşın, Ergenekon soruşturmasının farklı dönemlerinde farklı çıkışlar yapmasını, hukuka müdahale etmek olarak yorumluyor.

Emekli Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Ahmet Gündel:

HER HALÜKARDA BU YARGILAMA SÜRECİNE YARGILAMAYI ETKİLEMEK AMACIYLA ÇOK CİDDİ MÜDAHALELER MEYDANA GELDİ. HUKUKUN İÇİNDE BULUNMUŞ İNSANLARI, GEÇMİŞTE VE BUGÜNDE, YARGLAMA VE SORUŞTURMA SÜRECİNİ BU DENLİ ETKİLEYEBİLECEK HAREKETLERDE BULUNMALARINI DOĞRUSU BEN ANLAYAMIYORUM.

Mustafa Balbay'ın tutuklanmasının ardından YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, Cumhuriyet Gazetesi'ne destek ziyaretinde bulunarak dikkatleri çekmişti. Emekli Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Gündel, YARSAV'ın yargı mensuplarını temsil etmediğini ve siyasi bir amaçla kurulduğunu söylüyor.

Emekli Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Ahmet Gündel:

YARSAV YARGIÇ VE SAVCILARIN HAKLARININ KORUNMASI İÇİN BİR ÖRGÜT DEĞİL. YARSAV, BELLİ SİYASİ AMAÇLARLA, KENDİ DÜŞÜNCESİNDE OLMAYAN, ADALET BAKANINA, HÜKÜMETLERE, SİYASİ OLUŞUMLARA KARŞI BİR TAKIM ETKİNLİKLERDE BULUNMAK İÇİN KURULMUŞ BİR ÖRGÜT. ONUN İÇİN YARSAV'IN HAKİM VE SAVCILARA HAKARET EDİLMESİ, HUKUK DEVLETİ İLKESİNİN ZEDELENMESİ NOKTALARINDA BİR KAYGISININ OLABİLECEĞİNİ DÜŞÜNMÜYORUM.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*