Kanal 7'den Cumhuriyet gazetesine dava

Kanal 7'den Cumhuriyet gazetesine dava.8671
  • Giriş : 23.03.2009 / 19:29:00

Kanal 7 Yönetimi, Cumhuriyet gazetesi ve yazarı Aykut Küçükkaya'yı Deniz Feneri davası ile ilgili yazdığı kitapta ‘yargısız infaz’ yapmakla suçlayarak dava açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Aykut Küçükkaya'nın, Cumhuriyet Kitapları Yayınevi'nden Ocak 2009'da yayımlanan 'Yüzyılın Yolsuzluk Olayı' adlı kitabındaki Almanya'daki Deniz Feneri davası ile ilgili iddiaları mahkemeye taşındı. Kanal 7 yönetimini yolsuzluğun odağı halinde gösteren Aykut Küçükkaya ve Cumhuriyet gazetesi 'yargısız infaz yapmakla suçlandı.

Kanal 7 yönetimi adına Av. Osman Ergin ve Av. Yusuf Atalay tarafından Şişli Cumhuriyet Savcılığı'na yapılan suç duyurusunda kitabın yazarının TCK'da düzenlenen hakaret suçuna ilişkin hükümleri ihlal ettiği, yazarın Ankara'da süren soruşturmayı peşin yargılarla ve suçluluk varsayımı ile etkilemeye çalıştığı ve kitapta oluşturulan “suçlarla” kuşatılarak Kanal 7 yönetimi ile ilgili peşin hüküm tescilinin istendiği savunuldu.

Dava dilekçesinde, Almanya Deniz Feneri Derneği olarak bilinen derneğin eski yöneticisi Mehmet Gürhan, halen yöneticisi olan Mehmet Taşkan ve dernek muhasebecisi Firdevsi Ermiş hakkında Frankfurt Savcılığı'nca dava açıldığını, bu kişiler hakkındaki davanın Alman Ceza Usul Hukukuna göre “Uzlaşma” ile sonuçlandığı vurgulandı.

Olayla ilgili geçmişe değinilen dilekçede, Alman savcılığı sanık avukatları ve mahkeme arasında yapılan uzlaşmaya göre sanıklar suçlamaları kabul edecekler ve ayrıca Türkiye'yi suçlayacaklar, bu şekilde de sanıklar Firdevsi Ermiş ve Mehmet Taşkan asgari hapis cezası ile tahliye edilmiş, Mehmet Gürhan'a ise asgari hapis cezası verildiği belirtildi.

Dava ile ilgili mahkemenin yaptığı basın bildirisinde “Karar kesinleşmiştir, Ancak kesinleşme sadece üç hükümlü için geçerlidir. Karar gerekçeleri başka şahısların, özellikle de ayrıca takibat altında olarak tanımlanan bu şahıslar ile ilgili bağlayıcılık taşımamaktadır. Bunlar için halen daha çok suçsuz olduklarına dair varsayım bulunmaktadır.” İfadesi yer aldı.

Kanal 7 yönetimi adına verilen dava dilekçesinde tüm görsel ve yazılı medyada “ Deniz Feneri Almanya Derneği” haberlerinin geniş bir şekilde yer aldığını vurgulayarak gazeteciliğin evrensel ilkeleri yerine kendine özgü “ ilkelere göre hareket eden kimi medya kuruluşları bu konuda hiçbir gazetecilik ilkesi tanımadan “kuralsızca” ve özgürce” haberlerini yaptıklarını vurguladı.

Aykut Küçükkaya'nın kitabında belgelere dayalı gazetecilik yapmış görüntüsü altında yayında bulunması gereken hukuka uygunluk şartlarından hiçbirisinin dikkate alınmadığı, Frankurt savcılığının iddianamesinin yeniden yazıldığı, gerçek dışı ve iftira boyutundaki bir takım benzer iddialar ve ithamlar eklenerek hazırlandığı ortaya kondu. Kitap'ta Kanal 7'nin Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Karaman ile Yönetim Kurulu Üyeleri Mustafa Çelik ve İsmail Karaman'ı suçlu kişiler gibi göstermiş, Kanal7 televizyonunu da kayıt dışı para aklanan bir kuruluş olmakla itham ettiği belirtilerek kişilik haklarına hakaret, şeref ve haysiyete yönelik ifadeleriyle suç işlediği savunuldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*