Kanal D'nin haberine Genelkurmay'dan yalanlama

Kanal D'nin haberine Genelkurmay'dan yalanlama.13172
  • Giriş : 18.01.2008 / 14:26:00

Kanal D'nin, ''1800 askerin donma tehlikesi atlattığı'' haberini Genelkurmay Başkanlığı yalanladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Birçok haber sitesinin dün yayınlanan Kanal D Haber'i kaynak göstererek yaptığı habere Genelkurmay Başkanlığı'ndan yalanlama geldi... Genelkurmay'ın internet sitesinde yer alan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

Genelkurmay Başkanlığı, bazı basın ve yayın organlarında yer alan ''1800 askerin donma tehlikesi atlattığı'' şeklindeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde yer alan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Şırnak ili Bestler/Dereler bölgesinde 1'inci Jandarma Komando Tugay Komutanlığınca icra edilen operasyonun üçüncü günü olan 14 Ocak 2008 tarihinde, bir kısım personel meydana gelen ani ısı düşüşü ve rüzgar nedeniyle soğuktan etkilenmiştir.

Personelden 3'ünün tedavisi devam etmekte olup, hayati tehlikeleri yoktur.

Bazı basın ve yayın organlarındaki "1800 askerin donma tehlikesi atlattığı" şeklindeki haberler gerçeği yansıtmamaktadır.

Türk Silahlı Kuvvetleri her türlü hava ve arazi şartlarında harekat icra etmek için gerekli donatım ve eğitime sahiptir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

Birçok haber sitesinin dün yayınlanan Kanal D Haber'i kaynak göstererek yaptığı haber de şöyleydi:

"Kanal D'nin haberine göre; Şırnak kırsalında Küpeli Dağı ile Bestler Dereler mevkii arasında bulunan vadide Pazartesi gecesi yürütülen operasyon sırasında askerler teröristlerin yanısıra zorlu hava koşullarıyla da mücadele ettiler. Operasyona bir süredir bölgede bulunan Şırnak'ta konuşlu Çakırsöğüt Komando Tugayı'na bağlı askerler katıldı. Şırnak şehir merkezinde hava sıcaklığı eksi 12 dereceyi gösterirken, operasyon bölgesinde hissedilen sıcaklık rüzgarın da etkisiyle eksi 34'e kadar düşmüştü. Operasyon süresince soğuk dayanılmaz bir hal alırken, bazı askerlerde donma belirtileri başladı. Askerlerin bir kısmı parmaklarını hissetmedi, ayakları morardı, uyku bastırdı. Buna rağmen operasyonlara ara verilmedi ve 1800 asker bölgeyi karış karış taradı.

Saatler 21.00'ı gösterdiğinde, timlerden birindeki 4 askerin durumu iyice ağırlaştı ve donmak üzere oldukları görüldü. Tim komutanı telsiz anonsuyla bölgeye derhal helikopter gönderilmesini istedi. 4 asker tedavi altına alındı. Durumları kritik olan askerlerden birinin komaya girdiği belirtildi. Bunun üzerine, Küpeli Dağı'ndaki operasyonun durdurulması kararlaştırıldı ve askerlere tahliye emri verildi. Genelkurmay Başkanlığı "İkinci Sarıkamış faciasının eşiğinden dönüldüğünü" ortaya koyan bu haberi yalanlamadı."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious