Kanal D'ye 'Hüseyin' cezası

  • Giriş : 23.08.2007 / 11:14:00
  • Güncelleme : 31.08.2016 / 21:02:06

Kanal D ekranlarında izleyiciyle buluşan ''Kavak Yelleri'' adlı dizide bir köpeğe ''Hüseyin'' ismi verilmesi tepkilere neden oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

''444 1 178'' telefonundan ulaşılan RTÜK İletişim Merkezi'ne özellikle Alevi ve Bektaşi kökenli vatandaşlardan yüzlerce şikayet telefonu geldiği belirtildi.

RTÜK uzmanları tarafından hazırlanan rapor Üst Kurul'un haftalık toplantısında ele alınarak, söz konusu dizi için ilgili yayın kuruluşuna, 3984 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Kanun'un 4. maddesinin ''yayınların toplumun milli ve manevi değerlerine, Türk aile yapısına aykırı olmamasına'' ilişkin (e) bendini ihlal ettiği gerekçesiyle müeyyide uygulanmasına karar verildi.

Yasanın 33. maddesi uyarınca, Üst Kurul, öngördüğü yükümlülükleri yerine getirmeyen, izin şartlarını ihlal eden, yayın ilkelerine ve kanunda belirtilen diğer esaslara aykırı yayın yapan özel radyo ve televizyon kuruluşlarını uyarıyor veya aynı yayın kuşağında açık şekilde özür dilemesini istiyor. Bu talebe uyulmaması veya aykırılığın tekrarı halinde ihlale konu olan programın yanını 1 ila 12 kez arasında durduruluyor.

KÖPEĞE DEFALARCA ''HÜSEYİN'' DENİLDİ

RTÜK uzmanları tarafından konuyla ilgili hazırlanan raporda, ''Kavak Yelleri'' dizisinin 16 Ağustos 2007 tarihinde yayınlanan bölümünde oyuncuyla köpeği arasındaki diyaloglardan örnek verildi.

Oyuncunun, köpeğe, ''Sana bir isim bulmak lazım ya. Dur bakayım Ali, yok Mehmet, yok çomar momar onları hiç demiyorum. Hüseyin. Evet ya sen Hüseyin'sin. Hüseyin şahane isim'' dediği ve köpeğe defalarca ''Hüseyin'' diye hitap edildiğinin belirlendiği kaydedildi.

''Bazı isimlerin, isim olmanın ötesinde bir anlam taşıdığının ve bazı insanlar tarafından kutsal bir çağrışım alanı içerisinde görüldüğünün'' belirtildiği raporda, ''Söz konusu yayın kuruluşu ve dizinin yapımcıları her ne kadar Hüseyin ismini kasıtlı olarak kullanmadıklarını ifade etmişlerse de bu isimlendirme Hz. Muhammed'in torunu ve Hz. Ali'nin oğlu olması hasebiyle Hz. Hüseyin'e muhabbet besleyen büyük bir kitleyi rencide etmiş ve bu rencide oluş gerek RTÜK iletişim hattına gelen şikayetler, gerekse de televizyon kuruluşunun önünde yapılan protestolarla dile getirilmiştir'' denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious