Kanal D'ye şok baskın

  • Giriş : 18.08.2007 / 14:28:00

Kanal D'de yayınlanan bir dizide köpeğe Hüseyin isminin verilmesi Caferileri ayağa kaldırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kalabalık bir toplulukla televizyon önüne gelen göstericilerle polis arasında arbede yaşandı. Kanal D bugün anahaberde özür dileyecek...

Özel bir televizyon kanalında yayınlanan dizide bir köpeğe "Hüseyin" isminin takılmasını protesto eden yaklaşık 500 Caferi, Doğan Medya Center binası önünde eylem yaptı. Binaya girmeye çalışan grup, polis engeline takıldı. Yaklaşık 2 saat süren eylemin ardından Kanal D Ana Haber Bülteni'nde özür dilenmesi sözünü alan grup, olaysız bir şekilde dağıldı.

Kanal D'de yayınlanan "Kavak Yelleri" isimli dizide bir köpeğe "Hüseyin" ismininin takılmasını protesto eden yaklaşık 200 kişilik Caferi grup, saat 20.00 sıralarında Doğan Medya Center binasında bulunan Dünya Gazetesi'nin arkasında toplandı.

Burada slogan atan grup, hızını alamayarak Doğan Medya Center'ın ana giriş kapısına doğru koştu. Grup üyeleri binadan içeriye girmeye çalıştı; ancak kapının önünde bekleyen polis ekipleri grubun binaya girişini engelledi. Tam bu sırada grup ile polis arasında arbede yaşanırken, eylemcilere biber gazı sıkan polis Caferileri sakinleştirmeye çalıştı.

Doğan Medya Center'ın önünde bekleyen grupun sayısı, kadınların ve çocukların da gelmesiyle yaklaşık 500 kişiye ulaştı. "Ali bizim canımız feda olsun kanımız", "İslam'a uzanan eller kırılsın", "Muhammed'e uzanan eller kırılsın" şeklinde sloganlar atan grup, Hz. Ali'nin resminin bulunduğu pankart ve Türk bayrakları taşıdılar.

Zaman zaman grup ile polis arasında arbede yaşanırken, Caferiler sık sık tekbir getirdi. Grup liderleri grubu sık sık sakin olmaya davet etti.

Bu sırada grup arasından seçilen 5 kişi, Kanal D'nin yöneticileriyle görüştü. Yapılan görüşmenin ardından açıklama yapan Halkalı Zeynebiye Camii İmamı Hamit Turhan, Kanal D Genel Yayın Yönetmeni Ülker Şahin'in inançlara saygılı olduğunu söylediğini ve bu olaydan dolayı üzgün olduğunu belirttiğini kaydetti. Şahin'in cumartesi günü yayınlanacak olan Kanal D Ana Haber Bülteni'nde bu konuyla ilgili özür dileneceği sözünü verdiğini ifade eden Turhan, "Biz kesinlikle ortamı germeyeceğiz; ama yapılanlara da sessiz kalmayacağız. Umut ederim Şahin sözünü yerine getirir." açıklamasında bulundu.

İnsanların isimlerinin -özellikle kutsal kişilerin adlarının- hayvanlara isim olarak takılamayacağını anlatan Turhan, RTÜK Başkanı Zahid Akman'ı bu konuyla ciddiyetle eğilmeye davet etti.

Grup yapılan açıklamanın ardından olaysız dağıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious