Kanalizasyon karışan suları içiyorlar

  • Giriş : 06.05.2007 / 00:00:00

Kars'ın Digor ilçesine bağlı ve art arda sıralı 8 köyün kanalizasyon karışan suyu içtikleri haberi üzerine kaymakamlık ve Valilik tarafından bir açıklama yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bazı köylerin kapalı şebeke içme sularının ihalesine talep olmadığından, bazılarının ise eksikliklerden dolayı 'pis suları' tükettiğinin doğrulandığı açıklamada, çalışmaların bu sene başlayacağına işaret edildi.

Basında geçtiğimiz hafta çıkan "Digor'un 8 köyü kanalizasyon karışan su içiyor" başlıklı haber üzerine Kars Valiliği harekete geçti. Digor Kaymakamlığı'ndan bir açıklama isteyen Valilik daha sonra Kars Valisi adına Vali Yardımcısı Doğan Demirdaş imzalı bir açıklamada bulundu.

Digor'un içinden de geçen ve ilçenin başta kanalizasyon olmak üzere tüm pisliklerinin karıştığı Digor Çayı'nı kullanan 8 köyden Hisarönü'nün kapalı şebeke içme suyunun geçen yıl 3 defa ihaleye çıkarılmasına rağmen talep olmadığından ihale edilemediğini açıklayan Valilik, burasının bu sene Digor Kaymakamlığı ve İl Özel İdaresiyle yapılacak protokolle İl Özel İdareye yaptırılacağını belirtti. Valilik, açıklamasını şu ifadelerle sürdürdü: "Dolaylı, Bacalı, Yeniköy ve Düzgeçit köylerinin kapalı şebekeleri tamamlandı. Ancak ortak kullanılması gereken depo ve enerji nakil hatlarındaki eksikliklerden dolayı su verilememiştir. Eksikliklerin keşfi İl Özel İdaresi tarafından hazırlanmış ve Digor Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından ihale edilecektir. Elektrik aboneliği köylüler tarafından karşılanamadığından abonelik bedeli de Digor Köylere Hizmet Götürme tarafından karşılanacaktır. Çatak, Karabağ ve Kilittaşı köyleri ise Digor Kaymakamlığı 2007 Köylerin Altyapısını Destekleme Projesi (KÖYDES) programında olup bu yıl yapılması planlanmaktadır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious