Kanaltürk muhafazakar mı olacak?

Kanaltürk muhafazakar mı olacak?.10417
  • Giriş : 30.05.2008 / 20:10:00

Tuncay Özkan’ın Kanaltürk’ü Koza İpek Grubu’na satmasıyla medyada alevlenen ’Ulusalcı kanal muhafazakar kanal olacak’ tartışmalarına CEO Fatih Karaca yanıt verdi. Karaca, Özkan’a da büyük bir haksızlık yapıldığını belir

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Muhafazakar bir grup olarak adlandırılan Koza İpek Grubu’na satılan Kanaltürk’ün CEO’su Fatih Karaca, bu tür tartışmaları kendisinin de medyadan takip ettiğini söyleyerek "Bunların İpek ailesini tanımayan kişiler olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

SKYTURK’teki Full Ekran programında Cengiz Semercioğlu, Bugün gazetesinin çizgisine, köşe yazarlarına bakıldığında medyada hükümet yanlısı grup olarak adlandırılan grubun içinde anılmaya başlandığını söyleyerek ’İpek ailesi gerçekten çok muhafazakar bir aile midir?’ sorusunu yöneltti. Karaca, şunları söyledi:

"Eğer burası hükümetin telkiniyle ya da hükümete yakın diye bu anlamda tanımlandırılsa, bugün Fatih Karaca Koza İpek Grubu’nun Medya Grubu’nun başkanlığında bulunmaz. Ben RTÜK Başkanlığından bu hükümet döneminde ayrıldım. Demek ki bu grup, bu meseleye bir takım telkinler ya da yaklaşımlarla yaklaşmıyor. Bizim siyasetle, bizim bir takım siyasi görüşlerle hiç işimiz yok. Biz düzgün, ticari, yayıncılığın serbest rekabet şartları içinde olduğu bilinciyle hareket eden bir grubuz. Ben de bunun için getirildim. Tamamen profesyonel reflekslerle bu işin başındayım. Dolayısıyla burada gerçekten bir haksızlık yapıldığını düşünüyorum."

Tuncay Özkan’a haksızlık yapılıyor

Kanaltürk’ün satışından sonra Tuncay Özkan’ın üzerine çok gidildiğini vurgulayan Fatih Karaca, "Ben kimsenin avukatı değilim, gerçekleri olduğu gibi ortaya koyarım. Ama bu konuda Tuncay Özkan’a haksızlık yapıldığı kanaatindeyim. Gerçekten Kanaltürk’ün bu ciddi mali problemleri olmasaydı, mali bakımdan bu kadar sıkışıklık sözkonusu olmasaydı herhalde Sayın Özkan bu kanalı satmayı düşünmezdi. Bazen insanlar için sıkıntılı olan bir konum başka bir takım satışlarda da bir fırsat olarak değerlendirebilir. Dolayısıyla Sayın Özkan, bunu arzu ettiği için değil şartlar kendisini zorladığı için sattı" diye konuştu.

Bugün gazetesinde yeni yapılanmanın sinyalleri

Cengiz Semercioğlu’nun Bugün gazetesinin çizgisinden dolayı Koza İpek Grubu’nun muhafazakar bir grup olarak anılmasıyla ilgili konuşmasından sonra Karaca bu konuda da "Ben bu göreve gelmeden önce Bugün gazetesi ve gazetenin çizgisinden sorumlu değilim. Ona da saygı duyuyorum...Ama biz Kanaltürk televizyonuyla gazeteyi mutlaka birbiriyle ortak sinerji oluşturan bir medya stratejisi haline getireceğiz. Oradaki arkadaşlarımızın gayretlerini küçümsemek istemem ama bir medya grubu olmak başka bir şeydir... Koza İpek Medya Grubu Kanaltürk’ün satın alınmasıyla başlamıştır. Geçmişte sadece Bugün gazetesi vardı. Ama artık Koza İpek Medya grubu var" dedi.

Karaca, Kanaltürk ile ilgili yapılanmanın tamamlanması sonrasında gündemindeki ilk sırada Bugün gazetesinin olduğunu ve hazırlıklar yaptıklarını anlatarak gazetenin Kanaltürk’ün bulunduğu binaya taşınacağını da sözlerine ekledi.

Sürprizlere hazırlıklı olun

Fatih Karaca, "Koza İpek Grubu’nun başka sürprizlerine de hazırlıklı olun. Çünkü grup, medya alanında ciddi yatırımları ve büyümeyi de düşünüyor" açıklamasını yaptı.

Kanaltürk nasıl bir kanal olacak?

Medyada ani satışı üzerine bir çok spekülasyonun dolaştığı Kanaltürk televizyonunun yeni yayın politikasını Medya Grup Başkanı Fatih Karaca anlattı. Karaca, sanıldığı gibi muhafazakar bir çizgi takip etmeyeceklerini söyledi.

"Koza İpek Grubu beni Medya Grubu başkanlığına getirdikten sonra bir medya stratejisini de ortaya koymuştur" diyen Karaca, "Öncelikli hedefimiz Kanaltürk’ü seyircisinin önüne yeni bir heyecanla yeni programlarla ama Kanaltürk’ün DNA’sına ve dokusuna da dokunmadan ve o AB seyircisini, duyarlı seyircisini de hiç bir şekilde rahatsız etmeden bir yayıncılık çizgisi takip etmektir" ifadesini kullandı.

Ancorman değil Ancorwoman arıyorlar

Kanaltürk’ün bir haber kanalı olarak konumlandırılmadığına vurgu yapan Fatih Karaca, Kanaltürk’ün prototipi için ise genel kanallarda ne varsa kendilerinde de olacağını belirterek "Ama biz onlar gibi diziler yarıştırması yapmayacağız. Yeni yayın döneminde mesela bizde bir dizi bir yarışma olacak ama diğer kanallar gibi reyting savaşı içinde günde bir kaç dizinin arka arkaya sıralandığı bir yayın prototipi görmüyoruz. Çok güçlü bir ana haberimiz olacak. Ana haberin başına deneyimli haberci Tarık Toros’u getirdik. Ana haber spikeri konusunda görüşmelerini sürdürüyor. Anchorman şeklinde değil, mutlaka bir kadın spikerle haberleri sunmanın doğru olduğuna inanıyoruz. Bu anlamda da görüşmelerimiz devam ediyor. Henüz sonuçlanmadı" açıklamasını yaptı.

Kanal 1 ve Fox’un hatasına düşmeyeceğiz

İsim vermekten kaçınan Karaca Fox ve Kanal 1 televizyonlarının durumuna atıfta bulunarak "Bizim atv ve Kanal D, Show gibi bir kulvarın içinde olmamız tabi ki mümkün değil. Böyle bir stratejinin de yanlış olduğunu görüyoruz. Bu stratejiyle davranan bazı kanalların çok büyük paralar harcamalarına rağmen reyting konusundaki şanssızlık ve talihsizliklerini de görüyoruz. Biz ne yaptığını bilen bir grubuz. Yayıncılığın parametrelerini biliyoruz, reyting konusu benim özel kendi ihtisas alanım RTÜK’teyken çok da eleştirdiğim bir konu. Ama bugün eğer oyunun kuralları içinde reyting önemli bir noktayı kapsıyorsa tabii ki biz de varız. Ama 2008-09 içinde AGB’nin bulunduğu iller çerçevesinde, tam örgütlendikten ve yayınımızı belli bir noktaya getirdikten sonra ölçüleceğiz. Ölçülmenin de zamanı gelecektir tabii ki. Ama bu kanal öyle kaliteli, öyle güzel, öyle özgün programlar yapacak ki mutlaka karşılığı olacak" diye konuştu.

TELEVİZYONGAZETESİ

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious