Kanaltürk'teki tenkisatın perde arkası

Kanaltürk'teki tenkisatın perde arkası.8779
  • Giriş : 10.10.2008 / 16:30:00
  • Güncelleme : 10.10.2008 / 16:32:57

Kimse işten çıkmasın diye direndiler ama kalelerden biri yıkılınca çalışanlar yerine müdürler kendilerini işten çıkarılacaklar listesine yazdırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İŞTEN ÇIKARMANIN DA BİR ADABI VARDI

Medya dünyasında işten çıkarmanın da bir adabı vardı Akın İpek ve Fatih Karaca onu da yerle bir etti.

Kanal Türk'te medya tarihine geçecek bir işten çıkarma furyası başlatıldı. Bir tarafta transfer ettikleri adamları 3 ay içinde kapıya koyan yönetim, diğer tarafta arkadaşları için onurlu duruş sergileyip istifa eden yöneticiler...

Fatih Karaca, KanalTürk'te artık kişisel meseleye dönüştürdüğü hesaplaşmasında Akın İpek'i de arkasına alarak kılıcını çekti.

İŞLERİNDEN İSTİFA ETTİRİLİP TRANSFER EDİLENLER KAPI ÖNÜNE KONDU

Kuruma çalıştıkları işlerini bırakarak transfer olarak gelen isimler dahil pek çok kişi daha 3 ay geçmeden işten çıkartıldı. Olayı protesto edip istifasını verenlerle birlikte sayı 100'ü buldu. İzmir büroda adam kalmadı.

Teknik personel ve programlardan çok sayıda personel çıkartılırken en çarpıcı operasyon haber dairesinde yapıldı. Haber dairesinin önemli kurmayları dahil neredeyse tüm kadro transfer edilmiş isimlerden oluşuyordu.
Sözkonusu isimler çalıştıkları kurumlardan istifa ederek Kanal Türk'e geçmişti.

HABERCİLERİN ONURLU DURUŞU

Kanaltürk'te personel çıkartılacağı kararlaştırılınca, yönetim Haber Merkezi'nin tepe yöneticileriyle bir araya geldi. Yapılan görüşmelerde Haber merkezinin 51 kişilik kadrosunun 25'e düşürüleceği söylendi. Bunun üzerine sözkonusu ekibin işlerini bırakarak transferle geldiğini, bu şartlarda çalışmanın mümkün olmadığını söyleyen Haber Merkezi yöneticileri istifa kararı aldılar.

Tarık Toros, Oğuz Usluer, Cuma Ulus ve Dursun Göçmen'in bu kararı üzerine Kanal yönetimi geri adım attı. Yapılan pazarlıklar sonucu Haber merkezi yöneticileri personel sayısının maksimum 37'ye düşürülebileceğini söylediler. Gelgitler arasında Kanal Yöneticileri 31 rakamında ısrar etti ve işten çıkartılacak kişilere 1 maaş ve ihbar tazminatı sözü verdi. Bu söz karşısında Haber Merkezi'nin başındaki isim Tarık Toros teklifi kabul etti.

Ancak Kanal Türk'ün haberlerini sürükleyen en tepedeki üç isim Haber Koordinatörü Oğuz Usluer, Haber Müdürü Cuma Ulus, Şef Editör Dursun Göçmen teklifi, beraber çalıştıkları arkadaşlarının onurlarını kırdığı gerekçesiyle reddetti ve istifa kararlarında direnip, istifa mektuplarını sundular. Bu istifaların ardından 20 muhabir ve kameraman işten çıkartıldı.

OPERASYON ANKARA'YA DA UZANDI

Tüm bu gelişmeler sürerken, Ankara büro da bu furyadan etkilendi. Ankara büroda 10 kişi işten çıkartıldı.

İSTİFALARINI VERMİŞLERDİ

Tüm bu işten çıkarmalar yaşanırken ekibi kuran Tarık Toros'un koltuğunu bırakmaması dikkat çekti. Tarık Toros'un istifasını verdiği ancak bizzat Akın İpek tarafından durdurulduğu belirtiliyor. Tarık Toros'un geçen yakın ekibi görevden alınan Fatih Karaca'nın buna rağmen görevine devam etmesini eleştirdiği düşünülünce, kendisinin aynı davranışı tekrarlaması da medya dünyasının bu en ilginç işten çıkarma olayına bir not olarak geçti.

Post Medya'daki bu iddiları Cuma Ulus'a sorduk:

VİCDANIM RAHAT

Bir süre önce Ülke TV'deki görvinden istifa ederek Kanaltürk'te yöneticilk yapmaya başlayan Cuma Ulus Post Medya'daki bu iddiaların doğru olduğunu belirterek, vicdanını rahat olduğunu dile getirdi.

POSTMEDYA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*