Kanarya finale adını yazdırdı

Kanarya finale adını yazdırdı.15461
  • Giriş : 27.04.2009 / 23:33:00

Ezeli rakibini 68-64 yenen Fenerbahçe adını finale yazdırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TBBL play-off yarı final üçüncü maçında Fenerbahçe, Ayhan Şahenk Spor Salonu'nda Galatasaray'ı 64-68'lik skorla mağlup ederek adını finale yazdırdı.

Karşılaşmaya hızlı başlayan Fenerbahçe, pota altından Tammy Sutton Brown ve serbest atış çizgisinden de Nevriye Yılmaz ile tek sayı buldu. Sophia Young'ın basket faulü ile üç sayı birden bulan Galatasaray, maçtaki ilk sayılarını kaydederken, skorda da dengeyi yakaladı (3-3). Marina Kress, Işıl Alben ve Semione Augustus üçlüsüyle hücumları iyi değerlendiren Sarı Kırmızılılar, 4.dakikada durumu 9-5'e getirdi. Birsel Vardarlı'nın asistinde Nevriye Yılmaz ile boyalı alanı iyi kullanan Sarı Lacivertliler, Matee Ajavon'un da tunikesiyle 4-0'lık bir seri yakalayarak skoru eşitledi (9-9). Işıl Alben, Kara Braxton ve Semione Augustus ile hücumları değerlendiren Galatasaray, buna karşın savunmada istediklerini yapamadı. Son dakikaya 23-18 önde giren Sarı Kırmızılılar, ilk çeyreği de 25-20 önde tamamladı.

İkinci çeyreğin ilk hücumunda Fenerbahçe, Matee Ajavon ile basket buldu. Kara Braxton ve Sophia Young ikilisiyle boyalı alanı iyi kullanan Sarı Kırmızılılar, Işıl Alben'in de üç sayılık basketiyle 7-0'lık bir seri yakaladı ve farkı da 12.dakikada 10 sayıya çıkarttı (32-22). Mola alarak rakibinin hızını kesen Fenerbahçe, Matee Ajavon'un hücum ribaundundan bulduğu basketle rakibinin serisine son verdi. Skor bulmakta zorlanan Sarı Lacivertliler, savunmada da özellikle Young'ın orta mesafeden bulduğu basketlere engel olamayınca, 14.dakikada durum 36-24'e getirdi. Birkez daha mola alan konuk takım, Ajavon'un hücum ribaundlarındaki etkinliğiyle skorda tutunmaya çalıştı. Işıl Alben'in sakatlanarak kenara geldiği bölümde Tuğba Palazoğlu oyuna dahil oldu. Alan savunmasına dönen Fenerbahçe, Nicole Powell'ın üç sayılık basketiyle 18.dakikada farkı 6 sayıya indirdi (38-31). Marina Kress'in pota altı tipi ve Semione Augustus'un da hızlı hücumdan bulduğu turnike basketle ev sahibi takım durumu 42-31 yaptı. Galatsaray, devre sonunda da soyunma odasına 42-35 önde giden taraf oldu.

Üçüncü çeyreğin ilk hücumunda Sophia Young, kendisine yapılan faul nedeniyle serbest atış çizgisine gitti ve bir isabet kaydetti. Karşılıklı isabetsiz atışlar sonrasında Fenerbahçe, Nevin Nevlin ile ikinci yarıdaki ilk sayılarını buldu. Semione Augustus'un turnikesine Esmeral Tunçluer ve Matee Ajavon'un üçer sayılık basketleriyle karşılık veren Sarı Laciverliler, 25.dakikada farkı 3 sayıya indirdi (46-43). Mola alan Galatasaray, Semione Augustus ile dışarıdan ve Kara Braxton ile de pota altından basketler buldu. Esmeral Tunçluer'in asistini iyi değerlendiren Katie Smith, üç sayı isabeti kaydederken, Matee Ajavon ise 28.dakikada durumu 51-50 yaptı. Galatasaray, dördüncü çeyreğe de 55-52 önde giren taraf oldu.

Mücadelenin final periyodunda Fenerbahçe, Katie Smith ile bulduğu üç sayı isabetiyle skoru eşitledi (55-55). Alan savunmasına dönen Sarı Lacivertliler, buna karşın boyalı alanda Sophia Young'ın sayılarına engel olamadı. Hücumda Yasemin Horasan'ın isabetsiz şutu sonrası topu iyi kullanan Sarı Lacivertliler, Katie Smith ile 34.dakikada 57-58 öne geçti. Temponun düştüğü bölümlerde iki takımda skor bulmakta zorlanırken, Fenerbahçe özellikle Matee Ajavon ile Nicole Powell'ın sayılarıyla farkı 4 sayıya çıkarttı (59-63). Mola alan Galatasaray, baskılı savunma karşısında Semione Augustus ile basketler bularak bitime 3 dakika kala skorda bir kez daha eşitliği yakaladı (63-63). Augustus'un serbest atış çizgisinden bir isabet bulması sonrası Kaite Smith, kendisine yapılan faulleri sayıya çevirince, son dakikaya da 64-65 önde giren taraf oldu. Esra'nın isabetsiz üç sayı denemesi sonrası hücum ribaundunu alan Braxton, topu Augustus'a kazandırdı. Ancak ABD'li oyuncu turnikede isabet bulamayınca, Katie Smith, kendisine yapılan faulden doğan serbest atışları değerlendirerek skoru 64-67 yaptı. Rakibinin üç sayı çizgisinin gerisinden isabet bulamaması sonrası Nevriye Yılmaz ile taktik faullerden bir isabet çıkartan Fenerbahçe, bitime 6 saniye kala durumu 64-68'e getirdi. Sarı Lacivertliler, karşılaşmadan 64-68 galibiyetle ayrılarak adını finale yazdırdı.

Diğer yandan Galatsaray'da karşılaşmanın ikinci çeyreğinde dizinden sakatlanan Işıl Alben, karşılaşmayı tamamlayamadı.


SALON: Ayhan Şahenk Spor Salonu
GALATASARAY (64): Tuğba Palazoğlu, Şaziye Karslı, Işıl Alben 13, Kara Braxton 9, Yasemin Horasan, Marina Kress 5, Seimone Augustus 21, Sophia Young 16, Esra Şencebe
FENERBAHÇE (68): Esmeral Tunçluer 5, Birsel Vardarlı 2, Nicole Powell 5, Nevriye Yılmaz 10, Matee Ajavon 20, Tammy Sutton Brown 6, Nevin Nevlin 4 , Katie Smith 16
1.PERİYOT: 25-20
2.PERİYOT: 17-15
3.PERİYOT: 13-17
4.PERİYOT: 12-16

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*