Kandil Dağı'ndaki PKK hedefleri yerle bir edildi

Kandil Dağı'ndaki PKK hedefleri yerle bir edildi.45025
  • Giriş : 16.12.2007 / 10:44:00
  • Güncelleme : 16.12.2007 / 11:50:49

Kandil Dağı'ndaki PKK hedefleri 24 adet F-16 tarafından vuruldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

En son gelen bilgilere göre PKK'nın Merkez Komuta Karargahı yok edildi. Örgütün üst düzey bir yetkilisi de öldü.

Bölgesel Kürt yönetiminin yetkilileri şu sıralar toplantı halinde... Toplantı sonrası bir açıklama yapılması bekleniyor.

NTV'nin haberine göre, PKK'nın Merkez Komuta Karargahı tamamen yok edildiği belirtilirken operasyon sırasında orada kimlerin bulunduğu konusunda henüz net bir bilgi yok..

GÜVENLİK GÜÇLERİ 2. KEZ SINIR ÖTESİNE GEÇTİ

Amerika ile başlayan istihbarat paylaşımıyla birlikte güvenlik güçleri ikinci kez sınır ötesine geçti. Diyarbakır'dan kalkan F-16 savaş uçakları, terör örgütü PKK'nın yuvalandığı bölgeleri bombaladı.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, 28 Kasım 2007 tarihinde sınır ötesi harekat konusunda yetkilendirilmesiyle gözler Kuzey Irak'a çevrilmişti. Görevlendirmenin ardından güvenlik güçleri, 1 Aralık 2007 günü istihbari çalışmalar kapsamında Hakkari'nin Çukurca ilçesinin güneydoğusunda Irak hudutları içinde, 50-60 kişilik bir PKK'lı terörist grup tespit ederek, bölgeye yakın durumda bulunan ateş destek vasıtaları ile yoğun bir uygulama yapılmıştı. Uygulama sonucunda, terörist grubun önemli ölçüde zayiat verdiği, teknik vasıtalarla tespit edilmişti.

İki hafta sonra ise güvenlik güçleri bu defa terör örgütünün yuvalandığı Kandil Dağı'nı hedef aldı. Diyarbakır'daki İkinci Hava Kuvvet Komutanlığı'na bağlı 8. Ana Jet Üs Komutanlığı'ndan gece yarısı havalanan ve gece görevi yapmaya imkan tanıyan Lantirn sistemleriyle donatılmış F-16 savaş uçakları, havadan hedeflere bomba yağdırdı.

Diyarbakır'da hareketli saatlerin yaşandığı hava sahasında, gecenin sessizliğini F-16 savaş uçaklarının sesleri bozdu. Irak'ın kuzeyindeki Zap, Avaşin, Hakurk bölgeleri ile derinlikteki Kandil Dağı'nın Irak tarafında kalan kesimlerinde tespit edilen PKK/KONGRA-GEL terör örgütüne ait hedefler, Türk Hava Kuvvetleri savaş uçaklarının saat 01.00'den itibaren uyguladığı geniş kapsamlı bir hava harekatı ile vuruldu. Diyarbakır'dan kalkan uçaklar, saat 04.15 itibarıyla emniyetli bir şekilde üslerine döndü.

Genelkurmay Başkanlığı, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, uçakların operasyon bölgesini terk etmelerini müteakip Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı uzun menzilli silahlarla Irak'ın kuzeyinde belirlenmiş hedeflerin ateş altına alınmasına devam edildiği bildirildi. Açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne verilen yetki çerçevesinde icra edilen operasyonların askeri ihtiyacın gereklerine göre kararlılıkla devam edeceği belirtildi.

Basın mensuplarının, operasyon alanlarına can güvenlikleri açısından girmemelerini isteyen Genelkurmay, operasyonların tamamen terör örgütüne yönelik olduğunu belirterek, Irak'ın kuzeyinde yaşayan halka ve düşmanca harekette bulunmayan yerel gruplara karşı olmadığını vurguladı.

Diyarbakır'dan kalkan uçakların üstlerine geri dönmeleriyle birlikte Hakkari'nin Çukurca ilçesinden de yoğun top sesleri duyulmaya başladı. Sınır bölgesindeki top atışları, sabaha kadar devam etti. Diyarbakır'daki İkinci Hava Kuvvet Komutanlığı'nda ise şu an sessizlik hakim.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious