Kandil Operasyonu'nun ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı

Kandil Operasyonu'nun ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı.13429
  • Giriş : 16.12.2007 / 18:53:00

ABD, Irak’ın hava sahasını ilk kez Türk savaş uçaklarına açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD hava sahasını ilk kez açtı

PKK hedeflerine yönelik hava harekatında, 50 savaş uçağı katıldı. Operasyonda vurulan hedeflerle ilgili istihbaratı Türk askeri makamlarına ileten Amerika Birleşik Devletleri, Irak’ın hava sahasını da ilk kez Türk savaş uçaklarına açtı.

Kuzey Irak’taki PKK hedeflerine yönelik hava harekatı, uzun dönemli titiz bir istihbarat çalışması sonucunda planlandı. Hava harekatı anlık, bir gecede karar verilen bir operasyon olmadı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin casus uçakları ile Türk istihbarat birimlerinin elde ettiği bilgiler, iki ülkenin oluşturduğu istihbarat değerlendirme merkezinde ele alındı, nihai hedefler belirlendi.

HAVA SAHASI AÇILDI

Harekat başlamadan önce, Amerika Birleşik Devletleri’nin kontrol ettiği Irak hava sahasının Türk uçaklarına açılması gerekiyordu. Bu amaçla iki ülke askeri yetkilileri arasında görüşmeler yapıldı.

Hava sahası açılırken, harekatın çapı, katılacak uçak sayısı, rotaları ve harekatın gerçekleştirileceği bölgelerle ilgili ayrıntılar da ele alındı. Böylece operasyon sırasında iki ülke uçaklarının karşı karşıya gelmesi önlendi.

BATIDAKİ ÜSLERDE BULUNAN UÇAKLAR DA KATILDI

Harekata sadece Diyarbakır’daki 8. Ana Jet Üs Komutanlığı’na bağlı savaş uçakları katılmadı. Batıdaki bazı üslerdeki filolar da harekata dahil oldu.

HAREKATA KATILAN UÇAKLAR

Harekata gelişmiş seyrüsefer sistemlerine sahip F-16 savaş uçakları, İsrail tarafından modernize edildikten sonra son derece gelişmiş yeteneklere kavuşan F-4 2020 bombardıman uçakları, karşı tarafın elektronik haberleşmesini bozmaya yönelik karıştırma uçakları ve İncirlik üssünde konuşlu 10’uncu Tanker Üs Komutanlığı’na bağlı tanker uçakları katıldı.

ÜÇ SAAT SÜRDÜ

Operasyon toplam 50 uçak tarafından gerçekleştirildi. Harekatın üç saat sürdüğü belirtiliyor. Harekat yarıçapının derinliği de gözönüne alındığında, uçaklar havada yakıt ikmali yapmak durumunda kaldı..

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious