Kandilde Filistin ve Lübnan için dua

  • Giriş : 28.07.2006 / 00:00:00

Müslümanların hasretle beklediği ‘üç aylar’ın girmesinin ardından ilk kandil de coşku ve heyecanla karşılandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, yayımladığı kandil mesajında, dinî duyguların yoğunluk kazandığı, merhamet, şefkat, yardımlaşma ve dayanışma hislerinin doruğa ulaştığı, hayır ve iyiliklerin arttığı bir zaman dilimi olan üç ayların tüm İslam âlemine hayırlar getirmesini temenni etti.

Üç ayların ilk kandili olan Regaib Kandili’nde camileri dolduran müminler ellerini semaya açıp af ve mağfiret diledi. Kandilin heyecanı akşam saatlerinde başladı. Pastane ve fırınlarda satılmaya başlayan simitler Regaib Kandili’ni hatırlatırken, milyonlar, yatsı namazından önce camilerin yolunu tuttu. Mevlid-i şerifler, ilahiler ve Kur’an-ı Kerim’ler okunup dualar edildi. İmamlar camilerde, “son günlerde yaşanan sıkıntılı günlerin sona ermesi, milletin birliği, huzuru, geleceği, solan yüzlerin gülmesi, kaybolan ümitlerin tekrar gelmesi, sevgi, saygı, barış, hoşgörü ve kardeşliğin hakim olması, kötülük ve düşmanlıkların son bulması” temennisiyle dua etti.

Üç ayların, insanların geçmişin muhasebesini yapma fırsatı bulacakları bir dönem olduğunu açıklayan Ali Bardakoğlu şöyle konuştu: “Üç aylar, hatalardan ve günahlardan temizlenme, iyilikte yarışma zamanıdır. Yaratılış gayemizi düşünmemiz, yaratan ve yaratılanlarla olan münasebetlerimizi değerlendirmemiz için son derece önemli gecelerdir. Bu mübarek gece ve onu izleyen günler, yaratıcımıza, ailemize, milletimize ve tüm insanlığa karşı sorumluluklarımızı bir kez daha hatırlamaya vesile olmalıdır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious