Kandilli: Doğu fayı hareketli

  • Giriş : 14.03.2007 / 00:00:00

Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Altay son dönemde Doğu Anadolu fayındaki hareketliliğe dikkat çekti, "Bingöl civarındaki hareketlilik dikkatli izlenmeli" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Gülay Altay, 25 Şubat'tan bu yana 200 kadar sarsıntı yaşanan Doğu Anadolu fayına dikkat çekti.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve deprem Araştırma Enstitüsü, 2006 yılı faaliyetlerini düzenlenen basın toplantısı ile kamuoyuna duyurdu.
Enstitü Müdürü Prof. Dr. Gülay Altay toplantıda son zamanlarda Doğu Anadolu fayındaki hareketliliğe dikkati çekti. Son olarak Sivrice'de 5.9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiğini anımsatan Altay, Bingöl civarında da önemli bir hareketlilik olduğunu ve bunun dikkatle izlenmesi gerektiğine işaret etti.

Prof. Dr. Gülay Altay, deprem erken uyarı sisteminde sinyalin gelmesinin sağladığını, belirterek, "Ama sinyal alındıktan sonra ne olacak? Sorumluluğunu kimin taşıyacağının belirlenmesi gerekiyor" diye konuştu. 25 Şubat ile 11 Mart tarihleri arasında, Bingöl'ün Sancak, Kiğı ve Karlıova 30, Elazığ'ın Sivrice 57, Diyarbakır'ın Çüngüş 97, Ergani 3, Malatya'nın Pötürge ilçelerinde 5 kez küçük ve büyük yer sarsıntısı yaşandı.

MARMARA'DA TSUNAMİ
Prof. Dr. Cemil Gürbüz de Marmara Denizi'nde meydana gelebilecek tsunamiye ilişkin Avrupa çapında var olan bir proje kapsamında Marmara ve Karadeniz'e ön aletler kurulacağını belirtti. Gürbüz, "Marmara'daki tsunami, deprem nedeniyle deniz dibinde oluşacak heyelanlardan kaynaklanabilir" dedi. Ulusal deprem İzleme Merkezi Müdürü Dr. Doğan Kalafat da Marmara Denizi'nde oluşacak tsunamilerin en fazla 15-20 dakikalık bir zaman aralığında olabileceğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious