Kandilli uyardı; Ağrılılar evlerine girmesin

  • Giriş : 21.01.2007 / 00:00:00

Merkez üssü Ağrı'nın Tutak ilçesi olan 5.0 büyüklüğündeki depremin yarattığı etkinliğin bir süre daha devam edeceği düşünülerek, vatandaşlardan evlerine girmemeleri istendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Kandilli Rasathanesi ve deprem Araştırma Enstitüsünden yapılan yazılı açıklamada, bugün saat 09.38'de aletsel büyüklüğü 5.0 olan bir deprem meydana geldiği hatırlatıldı. Depremin dış merkezinin, Türkiye'nin aktif bölgelerinden birisi olan Doğu Anadolu Fay Zonu içerisinde kalan Ağrı bölgesi olduğu ifade edilen açıklamada, ”Ağrı bölgesi özellikle Ağrı-Iğdır-Çaldıran üçgeni arasındaki aktif fay zonları ile çevrilidir ve bu diri faylar çok sık aralıklarla bu ve benzer büyüklükte depremler üretmektedirler. Bugün meydana gelen deprem orta şiddet sıkalasında bir depremdir” denildi.

Depremin dış merkezinin Tutak'ın yaklaşık olarak 10 kilometre doğusunda olduğu belirtilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi: “Deprem; Tutak, Ağrı, Iğdır, Eleşkirt, Çaldıran, Taşlıçay, Diyadin, Patnos, Erzurum ve yakın civarında hissedilmiştir. Depremin özellikle dış merkeze yakın köylerde gelenekselleşmiş yığma-kerpiç binalarda yıkıma ve can kaybına neden olabileceği göz ardı edilmemelidir.

Aletsel dönemde bölgedeki önemli depremler 1903 yılı Patnos (6.3), 1962 Iğdır (5.5), 1976 Çaldıran (7.3) ve 2005 Ağrı (5.2) depremleridir. Depremden sonra geçen yaklaşık 2 saatlik periyotta büyüklüğü 2.0 olan 20 adet artçı deprem meydana gelmiştir. deprem etkinliğinin bir süre daha devam edeceği düşünülerek vatandaşlarımızın hasarlı ve tehlike yaratabilecek yapılara girmemeleri gerekmektedir.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious