Kandilli'den açıklama : "5 civarında artçı şoklar olabilir"

  • Giriş : 20.12.2007 / 13:52:00
  • Güncelleme : 20.12.2007 / 23:31:11

Ankara'nın Bala İlçesi'nde Richter ölçeğine göre 5,7 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve deprem Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Prof. Dr. Gülay Altay, Ankara-Bala merkezli 5.7 depremin orta şiddetli bir deprem olduğunu belirterek, "5'i geçen depremler olabilir ancak daha büyük boyutta deprem olmasını beklemiyoruz” dedi.

Altay, bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, 5.7 şiddetli bir depremin orta şiddetli bir deprem olduğunu kaydetti. Bir süredir Ankara'da bir deprem hareketliliği gözlendiğini vurgulayan Altay, bölgede bulunan kırıklar nedeniyle bu tür depremlerin görülmesinin çok normal olduğunu dile getirerek, "5'i geçen depremler olabilir ancak daha büyük boyutta deprem olmasını beklemiyoruz. Bundan sonra olacak artçılar tabii ki normaldir ve her hangi bir hasar durumu ancak kırsal bölgelerde olabilir. Vatandaşlarımızın panik içinde olmamalarını diliyorum" dedi.

Altay, 5.7 orta şiddetle, nispeten önemli denilebilecek bir deprem olduğunu dile getirirken, Ankara'da 5'in üzerinde bir deprem beklemediklerini ifade etti.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi deprem Araştırma Enstitüsü, depremin merkez üssünün Ankara'nın Bala İlçesi'nde saat 09.36'da kaydedildiğini açıkladı. Ankara'nın yanı sıra Kırıkkale, Çankırı, Kırşehir, Kayseri, Konya, Karabük, Çorum ve Samsun'da da hissedilen depremde ilk belirlemelere göre Bala ilçesi ve başkentte bazı binaların duvarları çatladı, can kaybı veya yaralanan olmadı.

İlk depremin ardından Ankara 5 kere sallandı. İşte İlk depremin ardından gelen sarsıntılar ve saatleri:

10:57:16 3.5 BALA (ANKARA)

10:27:20 3.0 BALA (ANKARA)

10:12:31 2.8 BALA (ANKARA)

09:51:09 3.1 BALA (ANKARA)

09:36:49 4.0 BALA (ANKARA)

En son deprem 11:48 sıralarında 5,7 şiddetinde gerçekleşti.


DEPREMDE 15 EV HASAR GÖRDÜ

Ankara’da saat 11.48 sularında meydana gelen 5.7 şiddetindeki deprem ilk bilgilere göre herhangi bir can kaybı yaratmazken deprem üssü Bala'nın Sırapınar Köyü'nde 15 evin hasar gördüğü bildirildi.

Bala Kaymakamlığı, bu sabah saat 9.36'dan itibaren 6 depremin meydana geldiği Bala'da 5.7 şiddetindeki depremin ardından Sırapınar Köyü'nde ilk belirlemelere göre, 15 evin hasar gördüğünü bildirdi. Herhangi bir can kaybının yaşanmadığı açıklandı.

VALİ ÖNAL: "TELAŞA KAPILMAMAKTA YARAR VAR"

Ankara Valisi Kemal Önal ise ilk belirlemelere göre depremde herhangi bir can ve mal kaybı yaşanmadığını belirterek, vatandaşları telaşa kapılmamaları konusunda uyardı. Vali Önal, "Depremi önceden tespit etmek mümkün değil. Telaşlanmak panik hali yaratmak, depremin vereceği hasardan psikolojik açıdan daha büyük hasar verir. Bu nedenle telaşa kapılmadan dikkatli olmakta yarar var" diye konuştu. Önal, daha geniş bilgi edindikten sonra yeni açıklamalar yapacaklarını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious