Kandilli'den 'Elazığ' açıklaması

  • Giriş : 09.02.2007 / 00:00:00

Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Kandilli Rasathanesi Elazığ’da meydana gelen 5.3 büyüklüğündeki depreme ilişkin açıklama yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Konuyla ilgili yazılı açıklamada, saat 04.22’de meydana gelen depremin dış merkezinin Türkiye’nin aktif bölgelerinden birisi olan Doğu Anadolu Fay Zonu içerisinde kalan Sivrice-Elazığ bölgesi olduğu kaydedildi.

Açıklamada, "Bölgede çok fazla miktarda irili ufaklı diri fay mevcut olup, bunlar sık aralıklarla bu ve buna benzer büyüklükte depremler üretmektedirler" denildi.

Bölgede en son yaşanan 5.3 büyüklüğündeki depremin şiddetlice skalasında bir deprem olduğu ifade edilen açıklamada, depremin dış merkezinin Güzeli-Sivrice yakınlarında Güzeli’nin yaklaşık olarak 4 kilometre güneybatısında olduğu, depremin dış merkezinin Sivrice’ye yaklaşık 24 kilometre uzaklıkta olduğu belirtildi.

Açıklamada, söz konusu sarsıntıdan sonra geçen yaklaşık 1 saatlik periyotta büyüklüğü 3’den küçük 26, 3’den büyük 8 olmak üzere toplam 34 artçı sarsıntı yaşandığına dikkat çekilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi:
"deprem, özellikle Elazığ ile bağlı yerleşim birimlerinde, Diyarbakır ve Batman’da hissedilmiştir. Depremin dış merkeze yakın köylerde gelenekselleşmiş yığma kerpiç binalarda kısmen de olsa yıkıma ve can kaybına neden olabileceği göz ardı edilmemelidir. Deprem etkinliğinin bir süre daha devam edeceği düşünülerek vatandaşlarımızın tedbirli olmaları gerekmektedir. Yakın tarihte bölgede etkili son deprem, 11 Ağustos 2004’de yaşanan 5.5’lik depremdir.

Bölgenin birinci derece deprem bölgesi içerisinde olmasından dolayı yöredeki imar uygulamalarında depreme dayanıklı bina tasarımının taviz vermeden uygulanması sağlanmalıdır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious