'Kani Yılmaz'ın ölümüyle ilişkimiz yok!'

  • Giriş : 15.02.2006 / 00:00:00

Bölücü terör örgütü PKK, geçtiğimiz hafta uğradığı bombalı saldırı sonucu öldürülen bölücü örgütün eski Avrupa Sorumlusu Kani Yılmaz ve Sabri Tori'nin öldürülmesiyle bir ilişkisinin olmadığını ileri sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Karayılan açıklamasında, "Bir yıldır yanlarında besledikleri, güvendikleri bir kişi kendilerini vurmuş, bu bir iç çatışmadır. Kendileri de olayın bir yıldan beri yanlarında olduğunu söyledikleri bir kişi tarafından yapıldığını söylemektedirler. Bir yıldır yanlarında besledikleri, güvendikleri bir kişi kendilerini vurmuşsa biz mi sorumluyuz?" dedi.

Suikastın PKK'ya ait olduğu yönündeki iddiaları kabul etmeyen Karayılan, olayın çok karışık bir iç çatışma olduğunu ifade etti.

Karayılan, örgütten ayrılarak yasadışı başka bir örgüt olan PWD'yi kuran Osman Öcalan ve Kani Yılmaz'la ilgili bilgiler verdiği açıklamasında şunları söyledi: "Bunlar iki yıldan fazladır bizden koptular. Artık bizim için ne ideolojik, ne siyasi ne de askeri tehlike değillerdir. Tamamen teşhir olmuş örgütsel, siyasal yapılarımızın dışındalar, gündemimizden çıkmış kişilerdir. Daha önce vurulan Hikmet Fidan'ı telefonla tehdit ettiğimi de ortaya attılar. Halen de Türkiye'deki bazı kişileri telefonla tehdit ettiğimi yazıp çiziyorlar."

Kani Yılmaz kod adlı Faysal Dunlayıcı ve Sabri Tori kod adlı Serdar Kaya, 11 Şubat'ta Kuzey Irak'ın Süleymaniye kentinde aracına konulan bir bombanın uzaktan kumandayla patlatılması sonucu öldürülmüştü. Suikastın Numan kod adlı Murat Karayılan'ın koruması PKK'lı terörist Veli Çat'ın yaptığı ileri sürülmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious