Kani Yılmaz'ın PKK tarafından öldürüldüğü kesinleşti

  • Giriş : 13.02.2006 / 00:00:00

Osman Öcalan ve Nizamettin Taş'la birlikte PKK'dan ayrılarak Kürdistan Demokrat Yurtsever Partisi (PWD) adlı bir parti kuran Kani Yılmaz kod adlı Faysal Dunlayıcı'nın terör örgütü PKK tarafından öldürüldüğü kesinleşti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

PWD sitesinde bugün yaptığı açıklamada suikast ile ilgili ayrıntılı bilgi verdi. PWD'nin koordinasyon üyesi ve koordinatör yardımcısı olduğu belirtilen Kani Yılmaz, 11 Şubat 2006 günü sabah saat 10.00 sıralarında, yanında bulunan PWD üyesi Sabri (Serdar Kaya) ile Karayılan'nın gönderdiği suikartçılar tarafından uğradığı bombalı saldırı sonucu öldürüldüğünü açıkladı.

Olayı gerçekleştiren ekibin PKK tarafından görevlendirildiği, bombayı araca yerleştirenin de Şanlıurfa Hilvanlı Numan (Veli Çat)adlı teröristin olduğu belirtildi.

'Numan' adlı teröristin geçen yıl PKK Özel Kuvvetlerinden ayrılarak yaklaşık bir yıldan beri Süleymaniye yakınlarındaki Seyit Sadık kampında suikast eğitimi aldığı ifade edildi. Olaydan hemen önce katil ile bağlantı kuran ve patlayıcıyı sağlayanın ise Murat Karayılan'a bağlı HPG askeri istihbarat üyesi Serdar kod adlı Bitlisli bir terörist olduğu açıklandı.

PWD'nin bu kişilerin olay öncesinde cinayetin gerçekleştirilmesine ilişkin telefon kayıtlar olduğunu duyurdu.

Açıklamada şu bilgiler veriliyor, " Olayın gerçekleştirildiği gün katilin, Kani Yılmaz ile birlikte onun arabasıyla Seyit Sadık kampından Süleymaniye'ye geldiğini, Süleymaniye girişinde, Rızgari Mahallesi, 60 nolu çevre yolunun sanayi mevkiinde arabadan indikten bir dakika kadar sonra ve araba 700 metre uzaklaştıktan sonra Numan (Veli Çat) uzaktan kumanda ile bombayı patlatmış ve PKK askeri istihbarat üyesi Bitlisli Serdar'a ulaştıktan sonra onunla birlikte kayıplara karışmıştır. Daha önce gerçekleşen ve kamuoyunca bilinen Kemale Sor ve Sıpan arkadaşlarımızın katledilmesine ilişkin olarak elde bulunan kanıtlara göre, bu cinayetlerin işlenmesinde PKK'nın Irak örgütü PÇDK bir ölüm karargâhı olarak kullanılmaktadır."

Bu arada Kani Yılmaz'ın cenazesinin bugün öğleden sonra memleketi Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde topraga verileceği belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious