Kanıtlar ortada, DİSK Başkanı istifa edecek mi?

Kanıtlar ortada, DİSK Başkanı istifa edecek mi?.8642
  • Giriş : 06.05.2008 / 08:29:00

DİSK Genel Başkanı Çelebi, ‘DİSK binasından polise çakıl taşı bile atıldığı ispatlansın istifa ederim’ demişti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

DİSK Genel Başkanı Çelebi’nin ‘DİSK binasından polise çakıl taşı bile atıldığı ispatlansın istifa ederim’ restine İstanbul Emniyeti, görüntülerle yanıt verecek. Polis kayıtlarında camdan sarkan bir göstericinin fırlattığı taş açıkça görülüyor

TÜRKİYE gergin bir 1 Mayıs’ı daha geride bıraktı ancak şiddetli tartışmalar hala sürüyor. İstanbul Emniyeti, göstericilere karşı ‘Orantısız güç’ kullanmakla suçlanırken, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Süleyman Çelebi de, polisin kendilerine takındığı sert tutumu eleştirdi. Çelebi, ‘DİSK binasından polise değil bir taş, çakıl taşı bile atıldığı ispatlansın istifa ederim’ diyerek rest çekti. Çelebi’nin bu sözlerine Emniyet Müdürlüğü, görüntülerle karşılık vermeye hazırlanıyor. Olay günü polis kameralarına takılan bir görüntüde göstericilerden biri DİSK binasından Çevik Kuvvet’in üzerine taş atarken görülüyor.

BARDAK VE KAŞIK DA ATMIŞLAR

ÇELEBİ, önceki gün Habertürk’te yayınlanan Basın Klübü programında, ‘DİSK binasından polise değil taş, çakıl taşı bile atıldığı ispatlansın istifa ederim’ dedi. Çelebi’nin bu iddialı açıklamasının ardından yapılan incelemelerde, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Foto Film Şube Müdürlüğü kameralarının DİSK binasından polise taş atıldığını ispatlayan bir görüntü çektiği ortaya çıktı. DİSK binasından sadece taş değil vazo, bardak ve kaşıkların da atıldığı belirlendi.

ÜÇ POLİS MEMURU YARALANDI

DİSK binasından atılan cisimlerle aralarında Çevik Kuvvet Şube Müdürü Gökhan Özsavaş’ın koruma polisinin de bulunduğu üç polis memuru yaralandı. star’ın ele geçirdiği kamera kayıtlarında, sabahın erken saatlerinde polisin DİSK önünde toplanın konvoyu aralıklı olarak iki defa uyardığı da yer aldı. Polisteki kamera görüntüleri CD haline getirilerek, İstanbul Valiliği’ne gönderildi. Bunun üzerine Vali Muammer Güler’in de katıldığı bir toplantı yapıldı.

Cerrah’tan 42 sayfalık 1 Mayıs raporu

İSTANBUL Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah’ın, İçişleri Bakanlığı’na gönderdiği 42 sayfalık 1 Mayıs raporunda, ‘ÖDP ve DİSK önünde toplanan kalabalık, ısrarla Taksim’e yürümek istedi. Defalarca, Taksim’e yürümeniz yasak, dağılın’ diye uyarmamazı rağmen dinlemediler’ dediği öğrenildi. Çok sayıda fotoğrafa da yer verilen raporda, yasa dışı örgüt sempatizanlarının polise saldığırdığı vurgulandı.

Sendikalar AİHM yolunda

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Türk-İş Genel Sekreteri Mustafa Türker ve KESK Başkanı İsmail Hakkı Tombul yaptıkları ortak basın toplantısında, gelecek yıl da 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlayacaklarını açıkladılar. ‘Hükümetin önünde 1 yılı var. Şimdiden hangi tedbirleri alacaksa alsın’ dediler. İstanbul Valisi hakkında 3 konfederasyon olarak suç duyurusunda bulunacaklarını belirten Çelebi, olayları AİHM gündemine taşıyacaklarını ifade etti.

ÇELEBİ’DEN NEFSİ MÜDAFAA YORUMU

ÇELEBİ, ‘1 Mayıs 2008’de yaşanan hukuksuzlukları, yargıya, ulusal ve uluslararası platformlara taşıyacağız’ dedi. gazetecilerin, ‘DİSK binasından polise atılan taşla’ ilgili sorularına karşılık ise Çelebi, işçilerin kendilerini savunduğunu söyledi.

STARGAZETE

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious