Kanlı bilanço: 575 ölü

  • Giriş : 31.07.2006 / 00:00:00

İsrail, Güney Lübnan'a yönelik hava saldırılarını şu andan itibaren 48 saat süreyle durdurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Adam Ereli, İsrail'in, Kana kasabasının bombalanmasıyla ilgili soruşturulmanın yürütülmesi amacıyla Güney Lübnan'a yönelik bombardımanın şu andan başlamak üzere 48 saat durdurulmasına onay verdiğini bildirdi.

Adam Ereli, Kudüs'te düzenlediği basın toplantısında, İsrail'in, ayrıca Güney Lübnan'ı terk etmek isteyenlere 24 saat süre tanınması için, BM ile işbirliği yapacağını belirtti.

20 GÜNDE 575 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

İsrail'in 12 Temmuzda Hizbullah'ın 2 askerini kaçırmasının ardından Lübnan'a düzenlediği saldırılar ile Hizbullah'ın karşı ateşinde, çoğu Lübnanlı 575 kişi hayatını kaybetti.

Çoğu çocuk ve kadın 56 kişinin öldüğü Kana katliamının ardından İsrail, hava saldırılarına 48 saatliğine ara verdi. Savaşın 20. gününde can kayıpları şöyle:

LÜBNAN: 518

Lübnan Sağlık Bakanlığı'na göre, bugüne kadar 458 sivil bombardımanda hayatını kaybetti. 20 günde 20 Lübnanlı asker ve 37 Hizbullah militanı da öldü.

Bakanlık, hala enkaz altında bulunan cesetler ve kayıplarla birlikte can kaybı sayısının 750'ye yükselebileceğini belirtiyor.Sivil can kayıpları arasında 8 Kanadalı, 2 Kuveytli, 1 Iraklı, 1 Sri Lankalı ve 1 Ürdünlü bulunuyor.

İSRAİL: 51

İsrailli yetkililere göre, aynı süre zarfında 33'ü asker, 18'i sivil, toplam 51 İsrailli hayatını kaybetti.Arama-kurtarma görevlileri, 59 asker ile 335 civarında sivilin yaralandığını belirtiyor.

BM'DE VURULDU: 6

İsrail'in hava saldırıları sırasında Avusturyalı, Kanadalı, Finlandiyalı ve Çinli 4 BM gözlemcisi de hayatını kaybetti. Sınırdaki bir çatışmada ise BM gözlemcileri adına çalışan Nijeryalı bir sivil ile eşi öldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious