Kanlı eylemleri için işte bu bombayı patlatacaklardı!

  • Giriş : 29.12.2007 / 00:10:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 03:52:21

İstanbul'daki kanlı eylem için işte bu bombayı patlatacaklardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


İstanbul Emniyet Müdürlüğü, 2 kişiyle birlikte 3,5 kilogram A-4 tipi plastik patlayıcı ve bomba yapımında kullanılan malzemeler ele geçirildiğini açıkladı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ile İstihbarat Şube Müdürlüğü ekiplerinin yaptıkları çalışmalar sonucunda, “bölücü terör örgütünün yurt dışında bulunan kamplarında bombalama, suikast ve sabotaj eğitimi aldıktan sonra sansasyonel nitelikte eylem gerçekleştirmek üzere Türkiye'ye gönderilen örgüt mensuplarına yönelik 24 Aralık 2007 tarihinde operasyon düzenlendiği” kaydedildi.

İşte operasyonda ele geçirilen patlayıcı maddeler ve diğer malzemeler

Mecidiyeköy'deki otobüs duraklarında gerçekleştirilen operasyonda, içinde patlayıcı madde ve bomba düzeneği bulunan bir çanta ile birlikte bir örgüt mensubunun gözaltına alındığı belirtilen açıklamada, bu kişiye yataklık eden 2 kişinin de yakalandığı bildirildi.

Açıklamada, yakalanan kişilerin üzerinde ve kaldıkları yerlerde yapılan aramalarda 3 kilo 500 gram A-4 tipi plastik patlayıcı, 3 adet elektrikli kapsül, 9 adet adi kapsül, 1 adet bomba düzeneği, 4 adet bomba dış kabı, 4 adet çeşitli ebatta saniyeli fitil, 3 adet açma-kapama anahtarı, 6 adet maytap, 8 adet ampul, 1 adet masa saati, 1 adet kuru sıkı tabanca, 2 adet fişek, 1 adet şarjör ve bomba yapımında kullanılan diğer malzemelerin ele geçirildiği ifade edildi.

Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, patlayıcı madde dolu çantayla birlikte yakalanan Bülent Ö'nün, Irak'ın kuzeyindeki örgüt elebaşıları tarafından yönlendirildiğini, daha önce de bir otobüse molotofkokteyl atarak yakmak ve sahte kimlik bulundurmak suçlarına ilişkin bir süre tutuklu kaldığını kaydettiler.

Yetkililer, risk analizleri yapıldıktan sonra içinde patlayıcı madde bulunan çantaya müdahale edilmesine karar verildiğini ifade ettiler.

Öte yandan, Bülent Ö'nün üzerinden intihar saldırılarında kullanılan “çift butonlu düzenek” çıktığı öne sürüldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious