Kanlı gösteriler istifa getirdi

Kanlı gösteriler istifa getirdi.17264
  • Giriş : 07.10.2008 / 15:04:00

Başbakan Yardımcısı Çavalit Yongçayud, 69 kişinin yaralandığı çatışmaların sorumluluğunu üstlendiğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Tayland'ta göreve yeni başlayan hükümetin başbakan yardımcısı, bu sabah polisin parlamentonun önündeki hükümet karşıtı göstericiler giriştiği kanlı çatışmanın sorumluluğunu üstlenerek istifa etti.

Başbakan Yardımcısı Çavalit Yongçayud, 69 kişinin yaralandığı çatışmaların sorumluluğunu üstlendiğini açıkladı.

Polis bugün yeni Başbakan Somçay Vongsavat'ın ilk konuşmasını yapacağı başkent Bangkok'daki parlamentonun önünde sabaha karşı düzenlenen hükümet karşıtı kitlesel gösteriyi dağıtmak için göz yaşartıcı gaz bombası kullanmış, olaylarda bazıları ağır olmak üzere en az 69 kişi yaralanmıştı.

Gösteri Tayland'ın yeni başbakanı Somçay Vongsavat'ın parlamentoda siyasi programını açıklayacağı konuşmadan bir kaç saat önce başladı.

Göstericiler yeni başbakanın, ve ondan önce kısa bir süre başbakanlık yapan Samak Sundaravej'in hep şu anda sürgünde bulunan bundan önceki başkakan Taksin Şinavatra'nın adamları olduğunu ve yolsuzluğa bulaştıklarını söylüyor ve hükümetin istifasını talep ediyorlar.

Yeni Başbakan Somçay Vongsavat'ın kayınbiraderi olan Taksin Şinavatra 2006 yılında bir askeri darbe ile devrilmişti.

Göstericiler Taksin Şinavatra hükümetinin istifası talebiyle daha önce hükümet binalarını haftalarca işgal altında tutmuşlardı.

BACAĞI KOPAN OLDU

Bir hastane yetkilisi, gösteriye polisin yaptığı müdahele sırasında 65 kişinin yaralandığını, bir çoğunun durumunun ağır olduğunu söyledi.

Eravan Sağlık Merkezinden Petpong Kumtonkitcakarn, Associated Press ajansına, yaralılardan ikisinin durumunun ciddi olduğunu anlattı. doktor, bu yaralılardan birinin bacağını kaybettiğini, diğerinin göğsünden şarapnel yarası aldığını söyledi.

Televizyonlar göstericilerin parlamento önünde yeniden toparlanarak barikatlar oluşturmaya çalıştıklarını gösterdi.

Tayland güvenlik yetkililerinden Tümgeneral Anan Srihiran, polisin göz yaşartıcı gaz kullanmaktan başka çaresi olmadığını, amaçlarının yalnızca hükümet üyelerinin parlamento binasına girebilmesi için bir koridor açabilmek olduğunu, gün boyunca gösteriye yeniden müdahele etmeyi düşünmediklerini kaydetti.

Ama daha sonra parlamento civarından yine gaz bombası atıldığı haberleri gelmeye başladı.

Gösteriyi düzenleyen Demokrasi için Halk İttifakı hareketi parlamentoyu dün kuşatmaya başlamıştı.

BOMBALI ARAÇ SALDIRISI

Öte yandan başkent Bangkok'ta bir bombalı aracın patlaması sonucu bir kişinin öldüğü bildirildi.

Polis yetkilisi Somchai Choyklin, Bangkok'un merkezinde meydana gelen patlamada bir kişinin cesedinin parçalara ayrıldığını, bir kolunun ise aracın 20 metre ötesinde bulunduğunu söyledi.

Patlamanın meydana geldiği yerin, hükümet karşıtı gösterilerin yapıldığı parlamento binasına birkaç kilometre mesafede olduğu belirtildi.

GAZETEPORT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*