Kanlı Nigar Broadway'de

Kanlı Nigar Broadway'de.15479
  • Giriş : 31.05.2008 / 11:04:00

Sadık Şendil’in unutulmaz eseri Kanlı Nigar’ın telif haklarını elinde bulunduran Onk Ajans ile oyunu New York’ta sergileyecek olan ''Art Society of New York'' tarafından arasında, oyunun Broadway’de sergilenmesi konusunda anlaşma s

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Daha önce Broadway’de New York The Town Hall'da premieri yapılacağı, ABD’de merkezli Türk tiyatro grubu ''Turkish Art Society of New York '' tarafından açıklanmış ancak yazar Sadık Şendil’in telif haklarını elinde bulunduran Onk Ajans'ın kendilerinden izin alınmadığı gerekçesi ile oyunu durdurma kararı almıştı. Sadık Şendil'in varislerinin tek yetkili temsilcisi olan Onk Ajans, Kanlı Nigar’ın New York'ta temsil edilmesiyle ilgili olarak hiçbir kuruluşa izin vermediklerini söylemiş, Broadway’de sahneleneceği açıklanan oyunun durmak için hukuki yollara başvuracaklarını açıklamıştı.

Onk Ojansın sahibi Osman Karaca, Kanlı Nigar’ın, basında çıkan Broadway’de sahneleneceği haberleri üzerine ellerindeki yetkiye dayanarak oyunun sahnelenmesinin durdurulması için ellerinden geleni yapacaklarını söylemişti.

46 KİŞİLİK EKİP 4 AYDIR ÇALIŞIYOR

Broadway’de sahne alacak oyunu telif hakkını elinde bulunduran Onk Ajansın durdurma kararı alması oyunu Broadway'de sahnelemeye hazırlayan 46 kişilik ekipte adete şok etkisi yaratmıştı. Oyunun yönetmen yardımcısı Gülçin Hatihan, konuyla ilgili ANKA’ya yaptığı açıklamada, “Olay sadece bir yanlış anlaşılmadan kaynaklandı, biz son bir haftadır her gün Türkiye’deki ajansın yetkilileri ile konuşarak kötü bir niyetimizin olmadığını anlatmaya çalıştık ve ajansı ikna ettik sonunda da anlaşmayı imzaladık. Kanlı Nigar’ın premierinin Broadway’de yapılması için artık hiç bir engel kalmadı, çok büyük ilgi var salon tıklım tıklım dolacak. 46 kişilik ekibimizle, Türk tiyatrosunu ABD’de en iyi temsil etmek için, 4 aydır soluk almadan çalışıyoruz” dedi.

FADİK KANLI NİGAR ROLÜ İÇİN NEW YORK’TA

Yönetmenliğini babası Sönmez Atasoy'un yaptığı oyunda Kanlı Nigar’ı oynayacak olan Fadik Sevin Atasoy’da geçtiğimiz günlerde New York’a geldi ve ayaklarının tozuyla ekiple birlikte provalara başladı. Broadway'de sahnelenecek olan Kanlı Nigar’ın yüklenici yapımcılığını İbrahim Yazıcı, yapımcılığını Onur Selçuk, yönetmen yardımcılığı ve art direktörlüğünü sanatçı Gülçin Hatihan yapıyor. Oyunda, aralarında Uğur Uğural, İbrahim Yazıcı, Sanem Özcan, Cahit Oktay, Mehmet Güney, Onur Selçuk, Ahmet Bodur, Öznur Çebioğlu, Burcu Bingöl, Zümrüt Atlı, Salih Atlı, Burak Tatar, Deniz Hancıoğlu ve İsmail Yazıcı'nın da bulunduğu geniş bir sanatçı kadrosu yer alıyor.

STARGAZETE

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious