'Kanola' ekiminde iklim şartları önemli

  • Giriş : 26.09.2006 / 00:00:00

Son yıllarda giderek ekim alanı yaygınlaşan alternatif ürünlerden kanola bitkisinin üretiminde bölgenin iklim şartlarının dikkate alınması gerektiği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kayseri Tarım İl Müdürü Adnan Akay, üreticilerin zarar görmemesi için bölgenin şartlarında yetişebilecek kanola çeşidinin belirlenmesi gerektiğini kaydetti. Tarla hazırlığı, gübreleme ve tohumların ekiminde de dikkat edilmesi gereken hususlar olduğunun altını çizen Akay, "Bölgeye uygun doğru bir çeşit seçimi başarılı bir kanola yetiştiriciliğinin birinci şartıdır. İç Anadolu Bölgesi ve Kayseri kışları sert geçen bir iklime sahip olduğu için soğuk kış şartlarına dayanıklı çeşit olması gerekir." dedi.

Buğday tarımına uygun toprakların kanola üretimi için de uygun olduğunu aktaran Akay, kanolanın derin profilli orta ve ağır bünyeli, kireç durumu iyi toprakları sevdiğini ifade etti. Kışlık çeşitlerin -15 dereceye kadar dayanıklı olduğunu belirten Akay, "Ancak koruyucu kar tabakaları altında soğuklara dayanıklılığı biraz daha artar. Bitkiler kıştan zarar görmemesi için kışa girerken sapa kalkma devresine girmemiş olmalı, 8-10 yapraklı rozet formunda olmalıdır. Bitkilerin güçlü rozet formunda kışa girmesini sağlamak için tohumların ekim zamanı önemlidir. Kanola en erken ekilmesi gereken kışlık bitkidir. Bunun için İç Anadolu Bölgesi'nde kanolayı 20 Eylül 10 Ekim arasında özellikle Eylül sonunda ekmek gerekir. Sıra arası 16-32 santimetre arasında değişebilir. Tohumluk miktarı 0.5-1 kilogram civarındadır. Ekim ayından sonra tarlaya silindir geçilirse çıkış hızlı ve homojen olur. Ekim'den sonra yağış olmazsa mutlaka yağmurlama sulama ile çıkışı sağlamak için bir defa sulama yapılmalıdır" diye konuştu.

Kanola tohumlarının çok küçük olması nedeniyle yatağının iyi işlenmiş ve yüzeydeki keseklerin iyi ufalanması gerektiğine değinen Akay, ön bitkilerin hasadından sonra iki kez 15-20 santimetre derinlikte sürülmesinde fayda olacağını aktardı. Sürümde kombine aletlerle keseklerin ufalanmasına özen gösterilmesini gerektiğini vurgulayan Akay, kışın köklerin donlardan zarar görmemesi için ekim öncesi tarlaya merdane çekilerek toprağın oturtulması gerektiğini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious