Kanser büyük bir hızla yayılıyor

Kanser büyük bir hızla yayılıyor.14500
  • Giriş : 11.08.2007 / 18:07:00

Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer, kanserin 2025 yılından itibaren dünyada ve Türkiye'de ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer alacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tuncer, kanserin Türkiye'de ve dünyada, ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer aldığını belirterek, dünyada yaklaşık her yıl 7 milyon kişinin kansere yakalandığını ve 5 milyon kişinin kanser nedeniyle yaşamını yitirdiğini belirtti.

Tuncer, Türkiye'de ise her yıl 150 bin kişinin kansere yakalandığını, yaklaşık 400 bin insanın da kanserle yaşadığını açıkladı:

"Kanser, 2025 yılından itibaren dünyada ve Türkiye'de ölüm nedenleriarasında ilk sırada yer alacak. 2025 yılından itibaren her yıl 10milyonun üzerinde insan ölecek. Toplam 75 milyon insan, kanserle yaşıyor olacak."

Prof. Dr. Murat Tuncer, tüberküloz, AIDS ve sıtmadan kaynaklananölümlerin toplamının bile kanser ölümü sayısına ulaşamadığını anlatarak, bütün dünya ülkelerinin kanserdeki artışı ve buna bağlı ölümleri yok etmek için kanser kontrol programı geliştirdiğini kaydetti.

Tuncer, programın üç aşamalı olarak çalıştığını anlattı:

"Birinci aşama, kanser hücresi oluşmadan önceki çalışmaları,ikinci aşama, vücutta kanser hücresi oluşmaya başlayıp, şikayet ortaya çıkmadan yapılması gerekenleri, üçüncü aşama ise kanserin ortaya çıkmasından sonra yapılacakları kapsamaktadır."

İlk aşama çalışmalarında, bütün dünyanın sigaraya yönelik mücadeleverdiğini anlatan Tuncer, Türkiye'de görülen 150 bin kanserin, yaklaşık 100 bininin sigaraya bağlı olduğunu belirtti.

Prof.Dr. Tuncer, Türkiye'de sigaraya bağlı olarak ortaya çıkan akciğerve solunum sistemiyle ilgili kanser oranının, dünya ortalamasının 1.5 katı fazla olduğunu, bu nedenle sigara ve tütün kontrolünün büyük önem taşıdığını vurguladı.

Kanser kontrol programının ikinci aşamasının tarama çalışmalarındanoluştuğunu kaydeden Tuncer, "Sağlık Bakanlığı olarak, her ile kanser tarama ve eğitim merkeziaçmayı planlıyoruz. 2008'in ilk yarısının sonunda, her ilde kanser erken teşhis tarama merkezi kurmayı hedefliyoruz" dedi.

Üçüncü aşamanın da erken teşhis edilmemiş ve kansere yakalananlara yönelik çalışma olduğunu belirten Tuncer, her ilde, kanser olmuş vatandaşların hızlı ve etkin tedaviye başvurabilecekleri kanser merkezi açmayı da hedeflediklerini söyledi.

Prof. Dr. Murat Tuncer, her kanserli hastaya belli miktarda maddi yardımda bulunmayı amaçlayan proje hazırlığında olduklarını da açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious