Kanser dünyayı sarıyor

  • Giriş : 14.07.2006 / 00:00:00

WHO, önlem alınmadığı takdirde önümüzdeki 10 yıl içerisinde 84 milyon insanın daha kanser nedeniyle hayatını kaybedeceğini kaydetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Özellikle kansere bağlı ölümlerin sık görüldüğü orta ve düşük gelir grubu ülkelerde yetkililer ve politika oluşturucu mercilere kanserle mücadele konusunda rehber olabilecek öneriler ve programlar geliştiren WHO, Mayıs 2005'te düzenlenen asamblede de bu yöndeki kararlılığını üye ülkelere bildirdi.

Örgüt, bugün dünyada kanserle ilgili olarak dikkat edilmesi gereken hususları şöyle sarıladı: "Vücudun herhangi bir bölgesini etkileyebilecek 100'den fazla kanser tipi mevcut. 2005 yılında dünyada 7.6 milyon kişi kanser nedeniyle hayatını kaybetti. Bu, aynı yıl toplam 58 milyon olan ölüm vakalarının yüzde 13'ünü oluşturuyor. Kansere bağlı ölümlerin yüzde 70'den fazlası orta ve düşük gelir grubu olan ülkelerde görülüyor. Dünya üzerinde erkeklerde en sık ölüm nedeni olan 5 kanser tipi, sıklık sırasına göre, akciğer, mide, karaciğer, kalın bağırsak (kolorektal) ve yemek borusu kanserleri. Dünya üzerinde kadınlarda en sık ölüm nedeni olan 5 kanser tipi, sıklık sırasına göre, meme, akciğer, mide, kalın bağırsak (kolorektal) ve rahim boynu (serviks) kanserleri olarak ortaya çıkıyor. Tütün kullanımı, tek başına kanserin dünyadaki en büyük önlenebilir sebebi olurken, dünya genelindeki kanserlerin beşte biri kronik bir enfeksiyona bağlı olarak ortaya çıkıyor. Örneğin human papilloma virüsü (HPV) rahim boynu (serviks) kanserine, hepatitis B virüsü ise karaciğer kanserine neden olabiliyor. Kanserlerin üçte biri erken teşhis edilip yeterli şekilde tedavi edilirse iyileşebiliyor. Günümüzde Ağrı kontrolü ve palyatif (hafifletici) yaklaşımlar konusunda sahip olunan bilgiler, geçmişte Ağrı yakınmaları olan hastaların tümüne faydalı olabilirdi. Tütün kullanmayarak, sağlıklı beslenerek, fiziksel aktivitelerde bulunarak ve kansere neden olabilecek enfeksiyonları engelleyerek kanserlerin yüzde 40'ı önlenebilirdi."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious